Hi-Tech’den Yeşil Mimariye

Renzo Piano

Hi-tech mimarinin öncülerinden olan Renzo Piano, incelikli ve rafine mimari yaklaşımıyla dünyanın birçok farklı köşesinde özellikle müze yapılarıyla bilinen bir mimar. Hafiflik ve şeffaflık ilkesinden şaşmadan anıtsal yapılar yaratıyor.

Prestijli Mimarlık Ödülü

1998 yılında prestijli mimarlık ödülü Pritzker Prize ile ödüllendirildiğinde, jüri onu Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Brunellesci gibi büyük ustalarla karşılaştırıyor;  “entelektüel merakı  ve anavatanında yaşamış bu ilk ustalar kadar çok yönlü ve kapsamlı problem çözme tekniklerinin”  altını çiziyordu. “Bence [‘stil”] bir tuzak. Benim için asıl önemli olan şey  ‘zeka’ ya da ‘tutarlılık’. Tutarlılık biçimsel olmadığı için, daha güçlü, daha insancıl, hatta daha şiirsel bir amaç” diyen Piano, imzası olabilecek bir tarzı olmadığını, her projeyi bağımsız bir sorun çözme pratiği olarak ele almayı sevdiğini söylüyor. Mimariyi ciddiye alınması gereken bir yurttaşlık görevi olarak gören İtalyan mimar, iyimser bir bakış açısıyla, iyi mimarinin insanların yaşamlarını iyileştirme gücü olduğuna inanıyor.
 

Mimaride Deneysel Yaklaşım

Renzo Piano Kimdir?

Renzo Piano, İtalyan bir mimar ve Pritzker Mimarlık Ödülü sahibi olan bir sanatçıdır. 14 Eylül 1937'de Cenova'da doğan Piano, mimarlık kariyerine ailesinin işlettiği bir inşaat şirketinde çalışarak başladı. Daha sonra, İsviçre'deki Lausanne Federal Teknoloji Enstitüsü'nde mimarlık eğitimi aldı ve mezun olduktan sonra Paris'teki büyük bir mimarlık ofisinde çalıştı. 

Piano, 1970'lerden beri dünya çapında birçok önemli proje tasarlamıştır. En tanınmış yapıları arasında Centre Georges Pompidou (Paris), Shard (Londra), Whitney Amerikan Sanat Müzesi (New York), Beyaz Saray Restorasyonu (Washington DC) ve California San Francisco Akvaryumu (San Francisco) yer almaktadır. Ayrıca, 1998 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazandı ve dünya çapında saygın bir mimar olarak kabul ediliyor. 

Renzo Piano, tasarımlarında sürdürülebilirlik ve çevre dostu teknolojileri kullanmayı önemseyen bir mimardır. Özellikle, çatı bahçeleri, güneş panelleri, yağmur suyu toplama sistemleri gibi teknolojileri kullanarak yapılarının enerji tüketimini azaltmaya ve çevreyi korumaya odaklanmıştır. 

Ayrıca, Piano aynı zamanda sosyal sorumluluk ve toplumun ihtiyaçlarına da önem vermektedir. Tasarımlarında insanların konforu ve kullanılabilirliği gibi unsurları göz önünde bulundurarak projeler üretmeye özen göstermektedir. Örneğin, Shard gökdeleni, birçok ofis, restoran ve mağazaya ev sahipliği yapmasına rağmen, halka açık bir terasa ve ücretsiz bir gözlem galerisine de sahiptir. 

Renzo Piano, mimarlık alanındaki çalışmaları ve katkıları için birçok ödül ve övgü almıştır. Bunlar arasında Pritzker Mimarlık Ödülü'nün yanı sıra RIBA Altın Madalyası, İtalya Cumhurbaşkanlığı Kültür Onur Ödülü ve Japonya'nın Praemium Imperiale Ödülü yer almaktadır. 

 

Dünyanın en yeşil müzesi

Renzo Piano, hi-tech yapılarının yanı sıra özellikle son yıllarda ağırlık kazanan enerji tasarruflu yeşil mimari örnekleriyle de ünlü. 70’lerden 90’lara doğru, Piano’nun tasarım yaklaşımının hi-tech’den  ekolojik yaklaşıma, yeşil binalara ve çevresel duyarlılığa doğru evrildiğini söyleyebiliriz. Canlı bir çatı ve dört katlı tropikal yağmur ormanına sahip olan San Francisco'daki California Bilimler Akademisi, Piano'nun tasarımı sayesinde "dünyanın en yeşil müzesi" olarak kabul ediliyor. Her şey mimarın 'parkın bir parçasını kaldırıp altına bir bina koyma' fikriyle başlamış.

İstanbul Modern’de Renzo Piano imzası

Renzo Piano’nun İstanbul için yaptığı bir proje de Bogaz kıyısında yükselmeye devam ediyor. İstanbul Modern’in yeni binasının mimari yaklaşımı firmanın kurumsal sayfasında şöyle anlatılıyor: “İstanbul'un tarihi Beyoğlu semtindeki İstanbul Modern Müzesi, İstanbul Boğazı'nın batı yakasının Sultanahmet semtine bakan kıyısında yer alıyor. Galata mahallesinin eski şehir sokakları ile mevcut liman kruvaziyer terminali arasında bulunan mevcut binanın yerini yeni bir bina alacak. Yeni müze, batıda eski şehir, güneyde Boğaz, kuzeyde Tophane Parkı ve doğuda eski iskele aktivitesinin yerini alan yeni Galataport sahil gelişimi arasında kentsel bir odak noktası olacak. Proje, bu farklı alanlar arasındaki bağlantıyı güçlendiriyor ve şehir ve ziyaretçiler için sosyal ve kültürel bir destinasyon haline geliyor. Sitenin kuzeyindeki park, tarihi binalarla çevrili ve trafiğin yoğun olduğu bir caddeyle sınırlandırılmış, tüm Galata bölgesi için yeşil bir akciğer işlevi üstlenen yapı, sahil şeridini ve müzeyi şehir gürültüsünden koruyan bir tampon bölge görevi görür.”

RIBA  Altın Madalyası (1989), Neutra Ödülü (1991), Erasmus Ödülü (1995), Pritzker Mimarlık Ödülü’nün de (1998) bulunduğu çok sayıda uluslararası ödülün sahibi olan Renzo Piano, RPBW bünyesinde dünyanın farklı köşelerinde proje üretmeye devam ediyor.

Renzo Pıano

San Francisco'daki California Bilimler Akademisi, Piano'nun tasarımı sayesinde "dünyanın en yeşil müzesi" olarak kabul ediliyor. Her şey mimarın 'parkın bir parçasını kaldırıp altına bir bina koyma' fikriyle başlamış.

2
3

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}