2022 RIBA Kraliyet Altın Madalyasının sahibi

Mimar Balkrishna Doshi

Balkrishna Doshi

Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü (RIBA) tarafından her yıl verilen ve mimarlığa yön verenleri onurlandıran Kraliyet Altın Madalyası bu yıl, 70 yıllık kariyerinde Hindistan mimarlığı üzerindeki etkisi nedeniyle Hintli mimar Balkrishna Doshi'ye verildi.

En ünlü Hintli mimarlardan biri olan 2018 Pritzker Laureate, hem modernist değerler hem de yerel gelenekler tarafından bilgilendirilen farklı bir mimari felsefe ve ifade oluşturmuştur. Kentsel planlama stratejileri ve sosyal konut projeleri, ona uluslararası tanınırlık kazandırdı ve dünya çapında çeşitli üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak yaptığı akademik çalışmalarla daha da pekiştirildi. Çalışmaları, idari ve kültürel binalar, eğitim tesisleri, konut projeleri ve konut binaları dahil olmak üzere çeşitli program ve ölçekleri kapsar. Bu projelerden bazıları arasında Shreyas Kapsamlı Okul Kampüsü, Ahmedabad Mimarlık Okulu , Bangalore'deki Hindistan Yönetim Enstitüsü, Aranya Düşük Maliyetli Konut bulunmaktadır.

Doksan dört yaşında, zevkli, amaca yönelik mimarisiyle nesiller boyu mimarları etkiledi. Le Corbusier'in ofisinde geçirdiği zamandan etkilenen eseri, yine de orijinal ve bağımsız bir düşünürün eseridir - geri alabilen, yeniden yapabilen ve gelişebilen. Yirminci yüzyılda, teknoloji birçok mimarın yerel iklim ve geleneklerden bağımsız olarak inşa etmesini kolaylaştırdığında, Balkrishna hinterlandıyla yakından bağlantılı kaldı: iklimi, yeni ve eski teknolojiler ve el sanatları. Balkrishna Doshi'nin mimarlık sanatına, inşaat zanaatına ve kentsel tasarım pratiğine olağanüstü katkısı, onu bu ödülü en çok hak eden bir alıcı haline getiriyor - RIBA Başkanı Simon Allford.

1927'de Hindistan'ın Pune kentinde doğan Doshi , Bombay'daki JJ School of Architecture'da mimarlık okudu , ardından 1951-1954 yılları arasında Paris'te Le Corbusier ile Kıdemli Tasarımcı olarak çalışmaya başladı ve ardından dört yıl daha Hindistan'da projeler yöneterek çalıştı. Ahmedabad'da. Hindistan Yönetim Enstitüsü, Ahmedabad ile başlayan Louis Kahn ile on yıllık bir işbirliği kurdu. 1956'da Doshi, diğer iki mimarla birlikte kendi pratiği Vastushilpa'yı kurdu. Bugün altmış çalışanı bulunan uygulama, diyalog ve proaktif katılım gibi değerlerle çalışarak sürekli gelişen bir mimari üretiyor.

İngiltere Kraliçesi'nden Kraliyet Altın Madalyası aldığım için hoş bir sürpriz ve derinden mütevazi oldum. Bu ödülün haberi, 1953'te Kraliyet Altın Madalyası alma haberini aldığı Le Corbusier ile çalıştığım zamanların anılarını geri getirdi. Majestelerinden bu onuru almaktan duyduğu heyecanı canlı bir şekilde hatırlıyorum. Bana mecazi anlamda 'Bu madalyanın ne kadar büyük ve ağır olacağını merak ediyorum' dedi. Bugün, altmış yıl sonra, altmış yıllık uygulamamı onurlandıran gurum Le Corbusier ile aynı ödüle bahşedildiğim için gerçekten bunalmış hissediyorum. - Balkrishna Dosh

Kraliyet Altın Madalyası, Doshi'nin “maddi ekonomi, zarafet ve zevkten oluşan bir mimari dil savunuculuğu” ile yerel teknolojilere ve zanaata olan vizyonu ve bağlılığını onurlandırıyor . Bu ödül, Doshi'nin bir uygulayıcı ve eğitimci olarak etkisinin ve aynı zamanda tasarım felsefesinin çağdaş mimariyle olan ilişkisinin bir başka takdiridir. Mimar, 2022 yılında özel bir törenle unvanını alacak.

balkrishna-doshi-credit-pratik-gajjar

Ahmedabad'daki Amdavad Ni Gufa'nın yaratıcısı olan doksan dört yaşındaki Doshi, Le Corbusier ve Louis Kahn gibi mimarlarla birlikte ürettiği  projelerin de olduğu geniş porföyüyle  2018 yılında Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazanan ilk Hintli mimar olmuştu.

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}