Yeni teknolojilerin izinde

Fumihiko Maki

Kendisinden "tartışmasız bir şekilde modernist" diye söz eden Fumihiko Maki, binalarını da doğrudan modernist çağın klasik malzemeleri olan metal, beton ve camdan yapıyor; ancak kanonik bir palet oluşturan mozaik karo, anotlanmış alüminyum ve paslanmaz çelik gibi malzemeleri de ekleyerek...

Diğer pek çok Japon mimar gibi tasarım dilinin bir parçası olarak yeni teknolojiyle sürekli ilgilenen mimar, yapılarında sıklıkla modüler sistemlerden de yararlanıyor. Bir yerin ve bir dönemin ruhunu yakalamak için bilinçli bir çaba sarf ederek sık sık "unutulmaz sahneler" yaratma fikrine vurgu yapıyor. 

Fumihiko Maki kimdir?

6 Eylül 1928'de Tokyo'da doğan Maki, 1952'de Mimarlık Lisans derecesini aldığı Tokyo Üniversitesi'nde Kenzo Tange ile çalıştı ve sonraki yılı Michigan, Bloomfield Hills'deki Cranbrook Sanat Akademisi'nde geçirdi. Harvard Üniversitesi Tasarım Enstitüsü'nde (GSD) Mimarlık Yüksek Lisansını tamamladıktan sonra Skidmore, Owings and Merrill, New York ve Cambridge'de Sert Jackson and Associates firmalarında çıraklık yaptı. 

1956'da St. Louis'de, Washington Üniversitesi'nin Mimarlık Bölümü'nde Yardımcı Doçent olarak göreve başlayan Maki, kampüste inşa edilecek Steinberg Hall sanat merkezi için ilk tasarım komisyonunu aldı. Orada geçirdiği dört yılın ardından, 1962'den 1965'e kadar Harvard Graduate School of Design Mimarlık Fakültesi'ne geçti ve birçok farklı üniversitede de sık sık misafir öğretim görevlisi oldu.

1965'te Tokyo'da kendi firması Maki and Associates'i kurmak için Japonya'ya dönen mimar, aradan geçen 28 yılda, kadrosunu yaklaşık 35 kişiye ulaştırır. Bir o kadar kişi de kendi stüdyosunu açmadan önce orada çalışmıştır. Ofis yapısını şu sözlerle açıklıyor. "Büyük bir organizasyon fikri beni hiçbir zaman cezbetmedi. Öte yandan, küçük bir organizasyon çok dar bir bakış açısı geliştirme eğiliminde olabilir. Benim idealim, farklı hayal gücüne sahip, genellikle çelişen ve çatışan insanlara izin veren bir yapı. Ama bu mimarlık kadar somut bir şeyin yaratılması için gereken hesaplanmış ve nesnel kararlar alınmasına da izin veriyor."

Mimarlığın oldukça belirsiz bir alan olduğunu söyleyen Fumihiko Maki, Osaka Valiliği Spor Merkezi'nde birçok ayrı alanı merkezi bir omurga ile birleştirmiş; tıpkı farklı seviyelerdeki bir cadde gibi... Bu çözüm sayesinde bir uçta spor salonuna ve diğer uçta bir restoran ve seyir terasına erişim sağlıyor. Burada yemek yiyen kişi, bir çatı bahçesinden bir giriş plazasına, aslında şeffaf düzlemler ve boşluklardan oluşan bir katmana bakabilir ki bu da Maki'nin birçok binasında geçerli olan bir kavram.

Şeffaf bir katmanlaşma hissi

25 yıllık bir süre içinde geliştirilen, dolayısıyla neredeyse firmanın tüm tarihini kapsayan bir bina kompleksi olan Hillside Terrace dairelerinde de Maki'nin imzası olan şeffaf katmanlama stratejisi, kentsel bir bağlam içinde bir araya gelen sahneler veya manzaralar yaratıyor. Kompleksin içinde dolaşırken, yeşillikler arasında gizlenmiş dolambaçlı geçitlerle birbirine bağlanan ve yalnızca bir yan bakışla tesadüfen keşfedilen samimi avlularla karşılaşılıyor. Maki, yoğun cadde kenarı ile bloğun yoğun ağaçlıklı iç kısmı arasında boşluk katmanları oluşturarak, fiziksel olarak oldukça kompakt olan alanlara farklı bir derinlik duygusu kazandırabilmiş.

Şeffaf katmanlar, Maki'nin yapılarına hafiflik duygusu kazandırıyor. Örneğin; keskin, paslanmaz çelik kaplamalı çatısı, seyirci tribünlerinden bir ışık şeridi ile ayrılmış ve yalnızca dört noktadan desteklenmiş olarak ana arenanın üzerinde adeta yüzer gibi görünen Fujisawa Gymnasium, onun özgür duyarlılığın en güzel örneklerinden biri. Eleştirmenler bu yapının karmaşık metalik formunu bir uzay gemisine veya böceğe benzetirken, onun bir ortaçağ samuray miğferini anımsattığını düşünenler de var. 

Tokyo mimarisine saygı

Batı ve Doğu kültürünü ustalıkla kaynaştıran Maki, memleketi Tokyo hakkında nostalji ve umut duygusuyla yazmaya devam ediyor: "Tokyo doğduğum, büyüdüğüm ve eğitim aldığım yer. 1930'ların Japonya'sında, Frank Lloyd Wright eski Imperial Hotel'i tasarlarken onun öğrencisi olan Tsuchiura Sutemi Horiguchi ve Antonin Raymond gibi modern öncülerin mimari eserlerine aşina olduğum yer de Tokyo'ydu."

Maki, 1988'de İsrail'den Wolf Ödülü, 1990'da Mimarlıkta Thomas Jefferson Madalyası, 1993'te UIA Altın Madalyası, Amerikan Sanat ve Sanat Akademisi'nden Arnold Brunner Ödülü dahil olmak üzere mesleğin en yüksek ödülleriyle onurlandırıldı. Maki'nin master planlamaya olan bağlılığını ve bu disiplinin içerdiği fiziksel, sosyal ve tarihi koşullara ilişkin derin anlayışını kabul eden Harvard Üniversitesi, 1993 yılında ona Kentsel Tasarım dalında Galler Prensi Ödülü'nü verdi.  1993 yılında Pritzker Ödülü alan mimar, 2011 yılında Amerikan Mimarlar Enstitüsü tarafından AIA Altın Madalyası ile onurlandırıldı. 

Mimarlık tarihçisi Kenneth Frampton, Maki'nin 1993 Pritzker Ödülü'ne eşlik eden makalesinde kendi çalışmalarını Norman Foster, Gunter Benisch ve Renzo Piano'nunkilerle karşılaştırıyor ve şunu ekliyor: "Söylemeye gerek yok, sözdizimi zaman içinde değişti; başlangıçtaki binaların resmi olmayan, kübik rasyonalizminden, görünüşe göre [Josep Lluis] Sert'e borçluydu, orta dönemin mozaik minimalizmine ve son dönemin katmanlı, hafif, büyüleyici karakterine kadar değişti."

Çalışmaları Dünya Çapında

O günden bu yana geçen yıllarda Maki'nin çalışmaları, Tokyo'daki TV Asahi Genel Merkezi, MIT Medya Laboratuvarı'nın genişletilmesi ve elbette New York'taki 4 Dünya Ticaret Merkezi'nin kristal formu gibi projelerle bu "hafif, büyüleyici karakteri" büyük ölçüde korudu. Gelecekteki projeler arasında Çin'in Shenzhen'deki ilk tasarım müzesi ve Ağa Han Kalkınma Ağı (AKDN) için dokuz katlı bir eğitim alanı olan Birleşik Krallık'taki ilk projesi de yer alıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

 

fumihiko-maki-portrait-500x321

"Mimarlık belki de birçok meslek tarafından üstlenilen en tuhaf faaliyet; bu işle uğraşan mimari tasarımla uğraşan insanlar da aynı şekilde ilginç bir organizasyon."

View_of_Makuhari-Messe_from_Nakase_2-chome_crossing
stringio-1
stringio
1280px-TV_Asahi_Headquarters_2010
1280px-Spiral_house_Tokyo

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}