Sürdürülebilir ve eğlenceli mimarisiyle

Bjarke Ingels

Danimarkalı mimar Bjarke Ingels, zamanımızın en ilham verici mimarlarından biri. Çalışmaları aynı anda eğlenceli, pratik ve hemen ulaşılabilir olan nadir bir iyimserliği bünyesinde barındırıyor.

Bjarke İngels kimdir?

1974'te Kopenhag'da doğan Ingels, karikatürist olmakla ilgilenirken çizim becerilerini geliştireceği umuduyla, 1993'te Kraliyet Akademisi'nde mimarlık okumaya başlar ancak okurken mimarlığa olan tutkusunu keşfeder ve çalışmalarına Barselona'daki Technica Superior de Arquitectura'da devam eder. Rotterdam'daki OMA'da üç yıl çalışır. 1998'den başlayarak Rem Koolhaas'ın Rotterdam'daki ofisinde geçirdiği yıllar onun eğitimiyle daha da alakalı .

Aslında OMA'daki deneyim, Bjarke Ingels'in post-ideolojik ve post-modern tasarım yaklaşımının temellerinden biri. Binaları, her komisyonun spesifik sorunlarına çözüm bulmak için duruma göre uygulanan çözümler olarak karşımıza çıkıyor. 2001 yılında Julien de Smedt ile PLOT Architects'i kurduktan sonra Ingels, 2005 yılında şu anki ofisi olan Bjarke Ingels Group'u kurdu; Kopenhag ve New York'taki ofisleriyle büyüyen BIG, şaşırtıcı bir hızla uluslararası üne kavuştu. 

Hedonist sürdürülebilirlik

Ingels felsefesini, mimarlık pratiğinden 30 projeyi tanıdık bir çizgi roman formatında tanıtan 2009 tarihli Yes is More başlıklı manifestosu çok iyi açıklıyor."Hedonistik Sürdürülebilirlik" olarak adlandırdığı bir kavramla, projelerinin çoğunda yaşam standartlarını gerçekten artırmak için sürdürülebilirliğin binalara nasıl eğlenceli ve sorumlu bir şekilde entegre edilebileceğini sorguluyor.  BIG'in mimariye yaklaşımını özetleyen bir alıntıda Ingels şöyle diyor:

"Tarihsel olarak mimarlık alanına iki karşıt uç hakim olmuştur. Bir yanda çılgın fikirlerle dolu bir avangard var. Felsefeden, mistisizmden ya da bilgisayar görselleştirmelerinin biçimsel potansiyeline duyulan hayranlıktan kaynaklanan bu eserler, genellikle gerçeklikten o kadar kopuktur ki, eksantrik meraklardan başka bir şeye dönüşemezler. Diğer tarafta, yüksek standartta öngörülebilir ve sıkıcı kutular oluşturan, iyi organize olmuş kurumsal danışmanlar var. Mimarlık eşit derecede verimsiz iki cepheye yerleşmiş gibi görünüyor. Ya safça ütopik ya da dehşet verici derecede pragmatik…Taban tabana zıtların arasındaki tarafsız bölgede üçüncü bir yol olduğuna inanıyoruz. Sosyal, ekonomik ve çevresel açıdan mükemmel mekanların yaratılmasını pratik bir hedef olarak benimseyen pragmatik ütopik bir mimari."

Büyük düşün!

Çağdaş mimarlık ve sorunlarına dair yeni anlayışlar, öneriler ve manifestolar öneren mimarlardan biri olan Bjarke Ingels (BIG), 'büyük düşün' söylemiyle alışılagelmiş kutu formlarına ve onları çevreleyen cephelere karşı tavır alarak mimariyi farklı boyutlara taşıdı. Mimaride amaçtan çok hayata odaklanmayı hedefleyerek, uyarlama ve doğaçlama yoluyla gelişen proje sürecini tanımladı. 

Darwin'den etkilenen Ingels, evrim ağacını kendi çalışma şeklinin bir diyagramı olarak yorumladı. Mimari süreçte ortaya çıkan tasarım fikirlerinin birleştirilip seçilmesini fikrin evrimi olarak açıkladı. BIG, prototipler geliştirerek yeni mutantlar tasarlıyor. Bağlamını yaratan ve kendi mekanını düzenleyen BIG, makro ölçekli yapıları tasarlarken nesneyi piksellere bölme yoluna gitti. Böylece büyük resmi daha anlaşılır ve algılanabilir hale getirdi. Yer seviyesinden kademeli olarak yükselen piksellerle insan ölçeğini yakalamaya çalıştı. Bu sayede Ingels'in piksel binaları kentin deneyimsel bir parçası haline geldi.

Akıl hocası Rem Koolhaas

Uygulamada bu yaklaşım, eski akıl hocası Rem Koolhaas'tan ödünç alınan, mimari form oluşturmaya yönelik katı bir diyagramatik yaklaşımla ortaya çıkıyor. İster post rasyonelleştirilmiş ister üretken olsun, BIG'in diyagramları kaçınılmaz bir tutum yansıtıyor ve nihai formun gerekli sonuç olduğunu öne sürüyor. Mimarlık üretmeye yönelik bu yaklaşım, Ingels'in mimarlık mesleğinin genelinde hem öfke hem de hayranlık uyandıran son derece gelişmiş sunum, ikna ve kendini tanıtma güçlerini mükemmel bir şekilde tamamlıyor. Kuşkusuz tüm bu faktörler Ingels ve BIG'in başarısında rol oynuyor. 

Ingels sayısız tasarım yarışmasına katıldı. İnşa ettiği projeler arasında; Danimarka Pavyonu , VM Evleri, Danimarka Ulusal Denizcilik Müzesi, Dağ Konutları ve daha birçokları yer alıyor. Kuzey Amerika'daki mimari başlangıcı, Manhattan'ın Batı Yakası Otoyolu boyunca 57. Cadde'de bulunan bir apartman olan VIΛ 57 West'ti. 2016 yılında tamamlanan bu bina, henüz inşaat halindeyken bile, BIG'in Amerika Birleşik Devletleri'ndeki itibarını önemli ölçüde artıracak kadar ilgi topladı ve firmanın 2015 yılında İki Dünya Ticaret Merkezi'ndeki kuleyi tasarlamak üzere seçilmesine yol açtı.  

Bunlar da ilgini çekebilir:

Amande Levete Kimdir?

Bambu Ağacı

 

Ingels

“Biz mimarlar, pragmatik ile ütopya arasındaki verimli örtüşmeyi yakalayarak, bir kez daha gezegenimizin yüzeyini çağdaş yaşam formlarına daha iyi uyacak şekilde değiştirme özgürlüğünü buluyoruz” 

51d1f184b3fc4b9e0f00003a_the-prince-bjarke-ingels-s-social-conspiracy_bjarke_ingels_dac_jakob_galtt
52027e99e8e44efff2000105_gammel-hellerup-gymnasium-big_ghg_image_by_jens_lindhe_23
8h_image-by-jens-lindhe_02
1273155340-xpo-image-by-iwan-baan-16
vm-01-husene-big
03_BIG_KIS_The-Twist_Image-by-Laurian-Ghinitoiu
big_pavilion_-_image_c_iwan_baan_2
w57-image-by-nic-lehoux-03_original

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}