Danimarka tatil evi

Vollerup Atrium House

Mimarlık stüdyoları Jan Henrik Jansen Arkitekter ve Studio Marshall Blecher, merkezi atriyumuyla tanımlanan traverten bir tatil evi olan Vollerup Atrium House'u tasarladı. Danimarka'nın Sjælland kentinde, sahil kenarında çam ve meşelerin de olduğu arazide yer alan yazlık ev, Danimarkalı bir çift ve aileleri için tasarlanmış.

Adını taşıyan stüdyonun kurucusu Marshall Blecher, Danimarka kıyı şeridinin açık ve rüzgarlı bir bölümünde yer alan evin yekpare atriyum sayesinde, kullanıcılarına sağlam ve dayanıklı bir sığınak sağladığını; bu projede nesiller boyu sürecek ve zamanın testine dayanıp zarif bir şekilde yaşlanacak bir ev tasarlamayı amaçladıklarını söylüyor. O yüzden kıyıda bir çayırda konumlanan bu ev için eskidikçe değişen ve güzelleşen traverten malzeme seçilmiş. 

Zamana karşı eskiyen malzeme

Taş duvarlı merkezi bir atriyumun etrafında düzenlenen bu tatil evinde, zamana karşı eskiyip değiştiği için seçilen gözenekli İtalyan traverteninin yüzeyleri yansıtıcı özelliğe sahip değil; zamanla biraz renk değiştiriyor ve yumuşuyor. 120 metrekarelik alanı kapsayan evin ana binası 90 metrekarelik bir kiosk gibi tasarlanmış; evin duvarları ise meşeyle kaplı. Ayrıca iki ilave konuk odası bulunan ve kullanılmadığı zaman kapatılabilen 30 metrekarelik bir konuk evi kanadı, gizli garaj ve kapalı terası da bulunuyor. 

Taş kaplı atriyum, ahşap bir zemine sahip. Burada ev sahipleri ile ziyaretçilerin etrafında şezlonglarda dinlenebilecekleri ağaçlar ve atriyumun ortasında bir yansıma göleti de bulunuyor. Vollerup Atrium House'un içindeki iki stüdyonun duvarları boydan boya meşe ile kaplanarak huzurlu bir atmosfer yaratılmış. 

Danimarka'nın yerel meşe ağacı

Blecher, meşenin yerel bir Danimarka malzemesi olduğu için seçildiğini ve yağlı meşenin zengin bal tonunun taşla kontrast oluşturacak şekilde bir miktar sıcaklık sağladığını vurguluyor. Yükseltilmiş tavan, iç mekana ekstra ışık sağlayan ve "fener" işlevi gören asma kat pencerelerini de barındırıyor. İki stüdyo da ayrıca evin bir tarafındaki odalara daha fazla ışık girmesi için camla çevrelenmiş. Asma kat pencereleri elektronik olarak çalıştırılıyor, pasif çapraz havalandırma ve güney güneşinin doğrudan yaşam alanlarına girmesini sağlıyor.

Vollerup Atrium House yerden tasarruf sağlayan yerleşik mobilyalara sahip. Jan Henrik Jansen Arkitekter ve Studio Marshall Blecher, yerden tasarruf etmeye yardımcı olmak amacıyla tatil evi için özel yerleşik mobilyalar tasarlamış ve küçük alanları optimize etmeyi başarmış. Örneğin masa, yemek yiyenlerin uzun bankta oturması için arkalık sağlayan ada bankla birlikte çalışacak şekilde tasarlanmış. Ana yatak odasındaki yatakta ise çalışma masası olarak da kullanılabilen bir kafalık var.

Fotoğraflar:  José Campos

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Sinan Kafadar

Saltmarsh evi

vollerup-atrium-by-studio-marshall-blecher-mast_dezeen_2364_col_1-1704x1136

Taş kaplı atriyum ahşap bir zemine sahip; ev sahipleri ile ziyaretçilerin etrafında şezlonglarda dinlenebilecekleri ağaçlar ve bir yansıma göleti bulunuyor.  Atriyumun ortasında yansıtıcı bir havuz bulunuyor. Vollerup Atrium House'un içindeki iki stüdyonun duvarları meşe ile kaplanarak huzurlu bir atmosfer yaratılmış. 

vollerup-atrium-by-studio-marshall-blecher-mast_dezeen_2364_col_hero-1704x959
vollerup-atrium-by-studio-marshall-blecher-mast_dezeen_2364_col_17-1704x1136
vollerup-atrium-by-studio-marshall-blecher-mast_dezeen_2364_col_13-1704x2271
vollerup-atrium-by-studio-marshall-blecher-mast_dezeen_2364_col_11-1704x2213
vollerup-atrium-by-studio-marshall-blecher-mast_dezeen_2364_col_6-1704x1924
vollerup-atrium-by-studio-marshall-blecher-mast_dezeen_2364_col_4-1704x2113

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}