Biyofilik Mimari Örneği

Tropik Bir Vaha

Ministry of Design Citibank Singapur için yemyeşil bir "bankacılık konservatuvarı" oluşturuyor. Singapur'da konumlanacak bu üst düzey varlık yönetimi merkezinde ofisler ve toplantı odaları, tropik bitkilerle birlikte kurgulanıyor.

Bir "bankacılık konservatuvarı" olarak tasarlanan yemyeşil proje, geçen yıl Citibank Singapur'un açtığı, finans kurumlarının geleneksel iç mekanlarını yeniden hayal etmeye davet eden uluslararası bir yarışma sonunda uygulamaya değer bulundu. Ministry of Design mimarlık ofisinin tasarladığı Citi Wealth Hub, Singapur'daki Orchard Road'daki bir ofis binasının altı ila dokuzuncu katları arasında 2.787 metrekarelik bir alanda, yüksek portföylü müşterilerine adanmış bir varlık yönetimi merkezi olacak. Dört kata yayılan merkezde, esnek ofis ve etkinlik alanlarının yanı sıra 30'dan fazla müşteri danışma odası bulunuyor.

 

Tropik bitkiler yetiştirmek için ideal koşullar yaratan renkli cam duvarlara ve tavan pencereleri ve atriumuyla öne çıkan mekanlarda, oturma alanları da yeşilliklerin içine yerleştirilmiş. Yedinci ve sekizinci katlarda bir bar, gözlem güvertesi, bahçe bölmeleri, banket koltukları ve mermer barı olan merkezi bir bahçe salonu da dahil, bitkilerle çevrelenmiş birçok sosyal alan yer alıyor. "Her şeyin doğal ve sürdürebilir şekilde büyüyüp geliştiği" bir atmosferi yansıtıyor. Biyofilik tasarımın ilkelerine dayanmakla birlikte, vahşi bir orman değil kontrol ve sistematik düzenle kış bahçeleri yaratılması hedeflenmiş. 

Citi Wealth Hub'daki bahçe bölmelerinin içi TV ekranları ve akustik paneller ile donatılmış ve yedinci katta geleneksel toplantı odalarına alternatif olarak bahçe bölmeleri kurulup, akustik panellerle kaplanmış bu alanlar, eğimli TV ekranları, gizli güç noktaları ve dizüstü bilgisayarlara enerji aktaracak kablolarla donatılmış.

Palmiyeler, eğrelti otları ve Çin parası bitkileri
Zarif palmiyeler, iri yapraklı arumlar, eğrelti otları, Çin parası bitkileri özel ışıklarla aydınlatılmış. Citigold özel müşterilerine ayrılan sekizinci katta ceviz ve mermer gibi daha lüks malzemeler tercih edilmiş. Bu katta seyir terasından, aşağıdaki katta kış bahçesinin havadan görünümü de izlenebiliyor.

Yağmur ormanlarında büyük ağaçların gölgesinde yaşayan ve daha az ışığa ihtiyaç duyan bitkilerle donatılmış mekanlar insanı sakinleştiren bir çalışma ortamı yaratıyor.

Ofis genelinde sıcak aydınlatma, insanın doğal sirkadiyen ritmini ve güneşin hareketini yansıtacak şekilde programlanarak gün boyunca maviden kırmızımsı alt tonlara dönüşecek biçimde ayarlanmış. Bitkileri sağlıklı tutmak için projede bitkilerin toprak yerine emici granüllerle yerinde tutulduğu hidroponik bir sistem kullanılmış; doğal güneş ışığını taklit eden özel LED ampullerle büyütülmüş ışıklar entegre edilmiş.  


Fotoğraflar: KHOOGJ

Her şeyin doğal ve sürdürebilir şekilde büyüyüp geliştiği

"Her şeyin doğal ve sürdürebilir şekilde büyüyüp geliştiği" bir atmosferi yansıtıyor. Biyofilik tasarımın ilkelerine dayanmakla birlikte, vahşi bir orman değil kontrol ve sistematik düzenle kış bahçeleri yaratılması hedeflenmiş. 

citi-bank-wealth-hub-singapore-banking-conservatory-ministry-of-design_dezeen_2364_col_26

Biyofilik tasarımın ilkelerine dayanmakla birlikte, vahşi bir orman değil kontrol ve sistematik düzenle kış bahçeleri oluşturulması hedeflenmiş.

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}