Tayvan'da OMA'dan

Taipei Gösteri Sanatları Merkezi

İnsanları bir araya getiren en eski sanat formu olan tiyatro, antik döneme kıyasla gündelik yaşamdaki önemi azalsa da kültürel olarak rafine edilmiş bir meslek olarak modern dünyaya evrilmiş durumda. 

Farklı etkinliklere ev sahipliği yapan çağdaş performans salonları giderek daha fazla tercih ediliyor. Canlı sokak kültürüyle öne çıkan Taipei'nin Shilin Gece Pazarı'nda yer alan Taipei Gösteri Sanatları Merkezi, çizgileri muğlak bir mimari örneği: Tanımlı ama esnek, kesintisiz ama halka açık, tasarım kaygısı daha geride olsa da ikonik.

Merkezi bir küpe takılarak eklemlenen üç gösteri alanı tek mekanda tüm performans alanlarının birleştirilmesine olanak tanıyor. Merkezi küp; sahneleri, sahne arkasını, üç tiyatronun destek alanlarını ve seyirciler için kamusal alanları tek ve verimli bir bütün halinde birleştiriyor. 

Tiyatro mekanları,  beklenmedik senaryolar ve kullanımlar için değiştirilebilecek veya birleştirilebilecek biçimde tasarlanmış. 

Deneysel performanslara özel

800 kişilik Küre Oyun Evi; bir iç ve bir dış kabuğa sahip. Küpün karşısına yanaşan bir gezegeni andırıyor. İç kabuk ve küp arasındaki kesişme, sahne çerçeveleme ile deneyler için benzersiz bir sahne önü oluşturur. İki kabuk katmanı arasında, ziyaretçileri oditoryuma getiren sirkülasyon alanı yer alıyor. Şekli biraz asimetrik olan ve standart sahne tasarımlarına meydan okuyan Grand Theatre, farklı performans sanatları türleri için 1500 kişilik bir tiyatro alanı sunuyor. Karşısında ve aynı seviyede, en deneysel performanslar için 800 kişilik Blue Box konumlandırılmış. Alanların olanakları ölçüsünde prodüksiyonları barındırabilen iki tiyatro birleştiğinde fabrika kalitesinde devasa bir Süper Tiyatro'ya dönüşüyor. Tiyatro konfigürasyonlarının ve sahne düzenlemelerinin yeni olanakları, hayal edilemeyen ve spontane formlardaki prodüksiyonlara ilham veriyor.

İzleyiciler, tipik örneklerinde gizli olan tiyatronun teknik ve prodüksiyon alanlarından geçen bir Public Loop aracılığıyla tiyatroya yönlendiriliyor. Public Loop boyunca yer alan portal pencereleri, ziyaretçilerin salonların içindeki performanslara ve salonlar arasındaki teknik alanları izlemelerine olanak tanıyor. 

Sahne önü ve sahne arkası olan tipik performans merkezlerinden farklı olarak Taipei Gösteri Sanatları Merkezi, birden çok cepheye sahip.  Opak cephelerle bu tiyatro alanları, oluklu camla kaplı hareketli ve ışıklı merkezi kübe karşı gizemli unsurlar olarak görünüyor. Kompakt tiyatronun altındaki peyzajlı bir plaza, Taipei'nin bu yoğun ve canlı bölümünde halkın bir araya gelmesi için ek bir sahne oluşturuyor.

Proje Künyesi

Mimarlar: OMA
Alan: 58658 m2
Yıl: 2022
Fotoğraflar : Chris Stowers , Shephotoerd Co.

Bunlarda ilginizi çekebilir

 Demirhindi

Ceviz Ağacı

02-taipei-performing-arts-center-c-oma-photography-by-chris-stowers

Canlı sokak kültürüyle öne çıkan Taipei'nin Shilin Gece Pazarı'nda yer alan Taipei Gösteri Sanatları Merkezi, çizgileri muğlak bir mimari örneği: Tanımlı ama esnek, kesintisiz ama halka açık, tasarım kaygısı daha geride olsa da ikonik.

04-taipei-performing-arts-center-sectional-perspective-globe-playhouse-c-oma
05-taipei-performing-arts-center-sectional-perspective-super-theater-c-oma
06-taipei-performing-arts-center-c-oma-photography-by-chris-stowers
9-taipei-performing-arts-center-c-oma-photography-by-chris-stowers
10-taipei-performing-arts-center-c-oma-photography-by-chris-stowers
12-taipei-performing-arts-center-c-oma-photography-by-chris-stowers
13-taipei-performing-arts-center-c-oma-photography-by-chris-stowers
14-taipei-performing-arts-center-c-oma-photography-by-chris-stowers

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}