Doğayla İlişki Kuran

Sağlık İnovasyon Merkezi

John McAslan + Partners mimarlık şirketinin tasarladığı, Lancaster Üniversitesi ve sağlık sektörün uzun yıllara dayanan iş birliğinden ortaya çıkan Sağlık İnovasyon Kampüsü (HIC) hem mekan organizasyonu hem de yapı malzemesi ve cephe tasarımıyla doğayla ilişki kuran sürdürülebilir mimari örneklerinden biri.

Üniversitenin sağlık ve tıp alanındaki etkinliğini uluslararası boyutta sürdürmeyi amaçlayan, zihinsel ve fiziksel iyileşmeye odaklı bir konsept etrafında kurgulanan yapı, tıp fakültesi akademisyenleri ve öğrencilerini disiplinler arası çalışma ve iş birliğine teşvik eden karşılaşma mekanları olarak da tasarlanmış. Sağlık ve tedavi alanındaki eğitim, araştırma ve uygulama deneyimlerini ortak paydada toplama fikri, John McAslan + Partners’ın tasarım konseptinin çıkış noktasını oluşturuyor.

İnovasyon Merkezi

Mimarlık şirketinin kampüs için oluşturduğu masterplan, çeşitli işletmeler, NHS (National Health Service) öğrencileri ve farklı disiplinlerden gelen akademisyenler için özel bir buluşma platformu olarak planlanmış. Kampüsün odak noktasında ise araştırma ve geliştirme sürecinin birinci aşamasını temsil eden İnovasyon Merkezi yer alıyor. Merkez aynı zamanda bir kafe, sessiz okuma alanları, özel toplantı odaları, açık dinlenme alanları ve iş görüşmelerinde kullanılacak daha resmi sohbetler için bir toplantı salonunu kapsıyor.

Üniversitenin tıp fakültesi ile yapılan yakın istişare sonucunda, maksimum esneklik, disiplinler arası çalışma ve iş birliğinin teşvik edilmesi, istisnai çalışma ve öğrenme ortamlarının sağlanması amaçlanmış ve sürdürülebilir, enerjinin verimli kullanıldığı ve 'Üstün' BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) standartlarını yerine getiren bütünsel bir bina tasarlanmış.  Farklı işlevli tüm hacimler, bina boyunca birbirine bağlanırken, mekan organizasyonu, kullanıcıların amacına uygun akışı sağlayan bir üniversite atmosferi oluşturuyor ve bu da bütünlük duygusunu pekiştiriyor.

Lancaster Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanının Tasarım Hakkındaki Yorumları

Lancaster Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Profesör Neil Johnson tasarımı şu sözlerle değerlendiriyor: "Bu tesis hem üniversite, hem kent hem de içinde bulunduğu tüm bölge için iddialı ve heyecan verici bir gelişme. John McAslan + Partners'ın tasarımı, önemli ekonomik faydaların yanı sıra hepimizin daha uzun ve daha sağlıklı yaşamamıza yardımcı olacak çözümler sunacak."

John McAslan + Partners projesinde, kafe ve oditoryum hacimlerini ormanın içine doğru uzatarak klinik tedaviye katkıda bulunmayı hedeflemiş. Park alanıyla ilişkiyi güçlendiren ana giriş tasarımı, doğal ışığı olabildiğince kucaklayan şeffaf sirkülasyon alanları ve gözü dinlendiren aydınlatmalar bina içinde bir sakinlik hissi yaratmak için dikkatlice düşünülmüş.

Beton ve perfore alüminyum malzemeden havalandırma panelleri ile yaratılan cephe, binanın kütleselliğini hafifletiyor. Binanın giriş bölümünü saran ağaç motifleri işlenmiş bronz malzemeden panellerin sıcak ve doğal tonları, gün ve mevsimler değişirken cephelerde farklı ışık oyunları yaratıyor.

John McAslan + Partners’ın bu sağlık merkezinde uyguladığı bu davetkar ve huzurlu sağlık yapısı,  insan odaklı mimariye odaklanmasının ötesinde doğayla kurduğu ilişkiyle de çevreye duyarlı bir yapı örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Fotoğraflar: Hufton + Crow

jmp_innovation_hub_chuftoncrow_029_rt
jmp_innovation_hub_chuftoncrow_035_rt
jmp_innovation_hub_visit_2_chuftoncrow_005_rt
JMP_Innovation-Hub_©HuftonCrow_006_rt-Medium

Binanın giriş bölümünü saran ağaç motifleri işlenmiş bronz malzemeden panellerin sıcak ve doğal tonları, gün ve mevsimler değişirken cephelerde farklı ışık oyunları yaratıyor.

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}