Florida'da, Ponte Vedra Beach'te

PGA Tour

Foster+Partners mimarlık şirketinin imzasını taşıyan yapı, bütün organizasyonu tek bir çatı altında toplayan iç mekan örgütlenmesiyle, pandemi sonrası dünyada çalışma alanlarına uygulanabilecek yenilikçi bir vizyon öneriyor.  

Sağlık ve esenliğe odaklanan tasarım, gölgeli açık teraslar, yeni çalışma ve iş birliği yollarını kucaklayan sınırsız olanak sağlarken, yemyeşil manzara ve iç mekanlar arasındaki sınırları da muğlaklaştırıyor. Çalışanların refahını arttırdığı ve işyerinin kalitesini iyileştirdiği kanıtlanmış olan biyofili ilkelerini içeren tasarımda doğa önemli bir rol oynuyor. Mimarlar tanıtım metinlerinde projenin odak noktasını, çevredeki peyzajla bağlantıları geliştirmek ve binayı doğal ışık ve temiz hava ile doldurarak bina genelinde doğayla iç içe zengin bir deneyim yaratmak diye tarif ediyor.

TPC Sawgrass'ın nefes kesici doğal sulak alanlarından birinde, yemyeşil bir manzara içinde yer alan alçak, üç katlı yapı, binaya uzaktan bakıldığında sudaki yansımalarıyla dramatik bir görüntü yaratan yapay bir gölle çevrili. Binayı uzunlamasına kesen atrium tarafından ikiye bölünmüş zemin kat, şirket içi sosyal etkinliklere ayrılmış, Binanın sosyal kalbini oluşturan atrium, çalışanların bir araya gelebileceği, özel ya da şirket içi toplantılara olanak sağlayan alanlara ayrılmış.  İki bina, anlık toplantıları kolaylaştıran ve insan akışını engellemeden buluşmalara izin veren 20 metre genişliğindeki köprülerle birbirine kenetlenmiş.

Atriumda büyük bir merkezi merdiven, birbirini izleyen katları birbirine bağlarken, dinamik bir mekansal ve görsel akış yaratıyor. Atrium boyunca uzanan geniş teraslarda ve üst katlarda binanın uzak uçlarında kurgulanan esnek ofis alanları, giderek daha dinamik hale gelen yeni nesil çalışma biçimlerine uyumlanıyor. Zemin katta, golf sahasını çevreleyen yemyeşil manzaraya bakan binanın batı ucu, kafe ve spor salonuyla da çalışanlar için yeni bir buluşma noktası yaratıyor.

Tasarımlarında mimarlar, canlı ve enerjik bir iş yeri için fon görevi gören basit ve abartısız bir malzeme paleti benimsemiş. Camlı cepheler ve atrium, binayı doğal ışıkla doldururken, çevredeki peyzajın panoramik manzarasının izlenmesine olanak sağlıyor. Binanın yükseltilmiş zemini, zaman içinde iç konfigürasyonları değiştirme esnekliği ile binayı geleceğe hazır hale getirmeyi amaçlıyor.

 

Fotoğraflar: Chuck Choi

Qianhai_New_City_Center_Landmark_(c)SFA_C02-Sunrise

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}