Taylor ve Préaud'nun Hayali

Modernist Bir Orman Evi

São Paulo ormanında neredeyse kaybolan camdan ev, Brezilya modernist mimarisinden ilham almış. Hafif cam cepheleri, zarifçe dönerek yükselen rampa ve merdivenleriyle iç ve dış arasındaki sınırları bulanıklaştırırken, rahat ve sade bir his veriyor.

Charlotte Taylor ve Nicholas Préaud, Casa Atibaia'yı projelendirirken Lina Bo Bardi'nin modernist mimarisinden ilham almış. Ultra gerçekçi bu 3D görüntülerde ev, Attibaia nehrinin ormanlık kıyısıyla bütünleşmiş gibi görünüyor.  Orman evi projesi, 3D görselleştirme pratiği Ni.acki'nin kurucu ortağı olan Préaud ile görsel sanatçılarla kurgusal alanlar yaratan Maison de Sable stüdyosunun yöneticisi Taylor iş birliğiyle yaratılmış. Dünya genelinde koronavirüs kapanmaları yaşanırken iki yaratıcı, hayallerindeki evi tasarlayarak, insanların "kaçış ihtiyacına" da yanıt veriyor.

Charlotte Taylor ve Nicholas Préaud'nun hayali evi, Brezilyalı mimar Lina Bo Bardi'nin 1951'de kendisi ve kocası, yazar ve küratör Pietro Maria Bardi için tasarladığı Casa de Vidro'dan ilham alıyor. İnce kolonların desteklediği beton ve cam hacimden oluşan ev, Taylor ve Préaud'un kariyerleri boyunca aynı tutku ve heyecanla hayran oldukları bir mimari hareket olan Brezilya modernizminin önemli bir örneği olarak kabul ediliyor. Lina Bo Bardi'nin Casa de Vidro'su veya Oscar Niemeyer'in Casa das Canoas'ı gibi Brezilya modernizmini temsil eden evler, yalnızca o dönemdeki tarzları ve modern inşaat yöntemleri için değil, aynı zamanda uyguladıkları yaşam tarzının sadeliğiyle de öne çıkıyor. Bo Bardi'nin Casa de Vidro'su gibi, hayali Casa Attibaia da beyaz beton bir çerçeveye ve geniş cam pencerelere sahip.

Bununla birlikte, bu ev kolonlar yerine, araziden çıkan devasa kayalar üzerinde yükseliyor. Attibaia nehrine bakan kat, içe doğru iyice kıvrılarak palmiye ağaçlarının çevrelendiği; evin özel ve ortak alanlarını birbirinden ayıran bir avlu oluşturmuş. Evin temelindeki kayalar, iç mekanı delip geçerek kitaplık, yatak başlığı, toprak vazoların sergilendiği kaideler gibi işlevsel öğelere dönüştürülmüş. Evin akışkan düzenini belirleyen daha küçük kayalar banyo ve giyinme odasında yine farklı işlevlerle donatılmış.  Pürüzsüz kavisler, pürüzsüz dökülmüş zeminler ve kavisli cam duvarlarla çarpıcı bir kontrast sunmasının yanı sıra, kayaların"mobilyaya" dönüşüyor olması da ilgi çekici bir detay. Evin genelinde Pierre Augustin Rose, Charlotte Peeriand ve Pierre Chapo imzalı ikonik tasarımlar, antika parçalar ve daha çağdaş aksesuarlar tercih edilmiş. Brezilya modernizminin özünü taşıyan Casa Attibaia'da içeri ve dışarı arasındaki sınırlar belirsizleşirken, ormanın ortasında evin rahatlığını ve konforunu da hissettiriyor.

Lina Bo Bardi'nin Casa do Vidro'suna saygı duruşunda bulunan, bir dijital sanat ve mimari projesi olan bu orman evi, Charlotte Taylor hem de Nicholas Préaud'ya kendi özgün tarzlarını gösterme fırsatı da sunuyor.

Qianhai_New_City_Center_Landmark_(c)SFA_C02-Sunrise

Evi ayakta tutan bazı kayalar, iç mekanı delip geçerek kitaplık, yatak başlığı veya toprak tonlarında vazoları sergilemek için sarp kaideler gibi işlevsel öğelere uyarlanmış.

Yeni Proje (32)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}