Kayalar üzerinde bir orman evi

Maison Forêt

Natalie Dionne Mimarlık tasarımı orman evi, baldıran otu, akçaağaç ve huş ağacının yaşadığı bir ormanda kayaların arasına gizlice sızıyor. Hem içeride hem dışarıda ahşabın hakim olduğu ev,  Montreale'in popüler tatil bölgesi Eastern Townships bölgesinde yer alıyor.

Kayalık yamaçlarla çevrili, üç dönümlük engebeli arazide hem ağaçlarla çevrili hem de doğal ışık alan bir ev inşa edilmesi amaçlanmış. Kayalık bir masifin varlığı, ağaçların arasında ama yerden üç metre yükseklikte bir ev kurgulanmasına olanak sağlar. Bir yanda kayaya, diğer ucunda ise beton bir kaide üzerine oturan ev, orman manzarasından da olabildiğince yararlanıyor. 
 


Evin geniş terasına, kayalıklara yaslanan bir dış merdivenle ulaşılıyor. Spa ve şezlongları ile rahatlama mekanı olarak tasarlanan bu teras, kapalı yaşam alanının uzantısı. Eşiği geçtikten sonra boşluklar birbirini takip ediyor, mutfak ve yemek odası oturma odasına ve ardından bu doğrusal binanın güney ucundaki ebeveyn süitine açılıyor.Her iki tarafı camlı oturma odası doğal ışıkla dolu. Doğu tarafında, arazinin dik eğimi nedeniyle manzara, ağaçların tepesini görüyor. Güney ışığını yakalayan ve mutfağını, yemek odasını ve banyosunu genişleten girintiler, cepheden dışarı uzanıyor.

Zemin katta kapatılabilen tek oda olan ebeveyn yatak odası, yerden tavana uzanan pencerelerin bir kısmı ormana, bir kısmı da evin bir ucundan diğerine sirkülasyon ekseni boyunca kayalık alana bakıyor. Banyoda, mimarlar, küveti tamamen camla kaplı bir bölmeye yerleştirmiş. Oturma odası fuayesi duvarı ile yatak odası arasına yerleştirilen bir iç merdiven, ana girişin bulunduğu alt kata ve misafir yatak odasına çıkıyor.

Ormanla uyumlu malzemeler ve renk paleti

Ormanla tam bir uyum içinde olan 215 metrekarelik bu evin her yerinde ahşap var. Açıkta bırakılan çatı yapısı, Quebec'te işlenmiş özel kerestelerden yapılmış. Her bir tarafta 3,9 metre aralıklarla düzenli aralıklarla dizilen bu yapısal elemanların tasarımında ve bitirilmesinde özel dikkat gösterilmiş. Farklı ağaçlar göze çarpıyor: Çatı yapısı için ağartılmış siyah ladin kullanılırken, dış cephe kaplaması beyaz sedir ağacından üretilmiş.

İçeride, mutfak tezgahlarında masif akçaağaç, sabit mobilyaların tamamında kontrplak kullanılmış. Renk paletinde, doğal malzemenin tüm zenginliğini gösteren sarı, ağartılmış ve kırmızılı ahşabın tonları, beyaz boyalı alçı, gri beton ve pencerelerin doğal alüminyumunun mütevazı tonlarıyla harmanlanıyor. Ev, kayanın üzerinde güneşin tadını çıkaran bir bukalemun gibi araziyle bütünleşmiş. Doğayla tamamen uyumlu olan bu ev, mekanın özünü yakalıyor ve peyzajın her odaya müdahale etmesine izin veriyor. Natalie Dionne Mimarlık ekibinin üzerinde çalıştığı ormandaki konut serisinin ilki olan Maison Forêt, yenilenebilir kaynakların kullanımı önemseyen mimarların bu bakış açısını en iyi biçimde ortaya koyuyor.

Fotoğraflar © Raphaël Thibodeau

6-Bolton2_03870_RThibodeau

Ev, kayanın üzerinde güneşin tadını çıkaran bir bukalemun gibi araziyle bütünleşmiş. Doğayla tamamen uyumlu olan bu ev, mekanın özünü yakalıyor ve peyzajın her odaya müdahale etmesine izin veriyor.

/Upload/Dosyalar/resim-jpg/5-bolton2-03836-rthibodeau-17bfa443-1390-451d-8d4d-3b8e74a1cb26.jpg

Renk paletinde, doğal malzemenin tüm zenginliğini gösteren sarı, ağartılmış ve kırmızılı ahşabın tonları, beyaz boyalı alçı, gri beton ve pencerelerin doğal alüminyumunun mütevazı tonlarıyla harmanlanıyor. Ev, kayanın üzerinde güneşin tadını çıkaran bir bukalemun gibi doğal ortamına uyum sağlamış.

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}