Nehrin Ortasında

Little Island Parkı ve Amfitiyatro

İngiliz tasarımcı Thomas Heatherwick'in tasarladığı, New York'taki Hudson Nehri'ne yerleştirilmiş beton sütunlar üzerinde yükselen park ve amfitiyatro projesi tamamlandı. 

Heatherwick Studio'nun küresel mühendislik firması Arup ve New York merkezli peyzaj mimarları MNLA işbirliğiyle inşa ettiği park, 2,4 dönümlük bir alanı kapsıyor. Parkın içinden geçen 540 metreden fazla patika, sahnenin arkasındaki suyu çevreleyen bir amfitiyatro da dahil olmak üzere seyir ve performans alanının etrafını çevreliyor.

Little Island, dalgalı bir platform oluşturmak için farklı seviyelerde ayarlanmış betondan yapılmış mantar şeklindeki sütunlardan oluşuyor. Heatherwick'e göre, tasarım fikrini hala sudan çıkan ve balıklar için bir üreme alanı sağlayan eski Pier 54'ün ahşap kazıklarından almış.

"Tipik olarak, iskeleler, bir yüzey oluşturmak için üzerlerini örten levhalarla nehir yatağına inen taşıyıcı kazıklardan oluşur. Bu ahşap kazıklardan ve aşırı nehir koşullarına dayanabilecek yapılar inşa etmek için gereken inşaat mühendisliğinden ilham aldık" diye açıklıyor çıkış noktasını. Her biri 350 tona kadar yükü taşıyabilen kazıklar, su seviyesinin 61 metre altında bulunan kayalık zemine çakılmış. Little Island'ın prekast beton elemanları, 39 farklı kalıp şekli kullanılarak eyalette üretilmiş ve ardından araziye mavna ile taşınmış. Yerinde dökme beton levhalar da tüm prekast elemanları birbirine bağlıyor.

İçi toprakla doldurulmuş, altı metre genişliğinde kaplar oluşturan prefabrike "taç yapraklar" kazıkların tepe kısımlarını oluşturuyor. Proje için 400 bitki ve 100 ağaç türünü seçen MNLA, parkta dolaşırken nehirden gelen rüzgarı engellemek amacıyla stratejik olarak nehir boyunca yaprak dökmeyen bitkiler dikmiş. Yaz aylarını da düşünerek, ziyaretçilerin güneşlenebileceği çim alanlar oluşturulmuş. New York'a özgü bir sert ağaç olan beyaz çiçekli yalancı akasyadan yapılmış basamaklar tepelik arazinin yukarısına  ve aşağısına doğru ilerliyor. Bu basamaklı yollara daha maceracı bir alternatif olarak insanların üstünden tırmanabileceği kayalıklar düzenlenmiş.

Little Island'da ahşap bankları olan ve 700 seyirci kapasiteli amfitiyatro dahil olmak üzere üç performans mekanı bulunuyor. Ayrıca 3.500 kişiyi alabilen merkezi bir alan ve 200 kişilik daha samimi bir konuşma sahnesi var.

Parkta fazladan yapılar inşa etmek ve manzarayı bozmak yerine, performans mekanları için tüm sahne arkası tesisleri iskele altına inşa edilerek köprülerden birinden erişilmesi sağlanmış. Pier 55 adıyla bu proje ilk olarak 2014 yılında öneren Heatherwick projeyi ancak sekiz yıl sonra medya kralı Barry Diller ve eşi moda tasarımcısı Diane von Furstenberg'in desteğiyle hayata geçirebilmiş.

 

Fotoğraflar: Timothy Schenck.

***

Proje Künyesi

Mimar: Heatherwick Studio

Peyzaj mimarisi: MNLA

Yapısal, sivil, mekanik: Arup

Amfitiyatro, evin arkası, tuvaletler: Standard Architects

Aydınlatma tasarımı: FMS

Yön Bulma: C & G Ortakları

Sulama tasarımı: ICI

6-Bolton2_03870_RThibodeau

Proje için 400 bitki ve 100 ağaç türünü seçen MNLA, parkta dolaşırken nehirden gelen rüzgarı engellemek amacıyla stratejik olarak nehir boyunca yaprak dökmeyen bitkiler dikmiş.

/Upload/Dosyalar/resim-jpg/5-bolton2-03836-rthibodeau-17bfa443-1390-451d-8d4d-3b8e74a1cb26.jpg
New Project (72)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}