Oyun Yazarı Ibsen'e Adanmış

Kavisli Kütüphane

Mad Arkitekter ile işbirliği yapan Kengo Kuma, oyun yazarı Henrik Ibsen'e adanmış Norveç, Skien'deki küçük bir şehir parkındaki mevcut ağaçların etrafını saran kavisli bir kütüphane tasarladı.Ibsen Kütüphanesi olarak adlandırılan bina, Norveçli yazarın edebiyatını da sergileyecek bir kültür merkezi olacak.

Kengo Kuma&Associates ve Mad Arkitekter'in Buro Happold Engineering için geliştirdiği tasarım, bir yarışma projesiyle seçilerek uygulamaya değer bulundu. Merkez Skien'de, şehrin kültür merkezi ve aynı zamanda oyun yazarının adını taşıyan konser salonu Ibsenhuset'in yanında küçük bir park üzerine inşa edilecek.

Kütüphanenin tasarımı, bir kamusal alan olarak potansiyelini en üst düzeye çıkarırken park alanı düzenini korumayı amaçlıyor. Binanın kavisli formu, yeni nesil bir açık hava amfitiyatrosu gibi mevcut ağaçların etrafını sararken çoklu erişim noktaları, binayı parkla birleştirmeye yardımcı olacak. Ibsen Kütüphanesi'nin kültürel mahallesinde seçilen alan, Skien şehrinde yeni bir kültürel çekirdek oluşturmak için büyük bir potansiyel sunuyor.

Sessiz ve dingin bahçenin ortasındaki kütüphane, yeni alanıyla bütünleştiğinde, kendiliğinden insan akışı ve iç mekan faaliyetleriyle dinamik bir görünüm kazanacak. Çevreleyen ağaçlara ve park alanına olan bu bağlantıyı en üst düzeye çıkarmak için tasarım, dokunsal, sıcak ahşapların hakim olduğu doğal bir malzeme paleti kullanıyor.

"Kesintisiz dış ve iç mekan" hissi yaratmak için binanın bir kenarı boyunca geniş cam alanları da eklenmesi planlanıyor. Dışarıdan, Ibsen Kütüphanesinin en dikkat çekici özelliklerinden biri, parka doğru alçalan yumuşak kıvrımlı, kademeli çatısı olacak. Çatı, çevredeki ağaçlardaki yaprakların şekillerini ve ölçeğini yansıtacak şekilde tasarlanmış ahşap zonayla kaplanacak.Bu zonaların gözenekli versiyonları, geceleri ve karanlık mevsimlerde yumuşak bir dış parıltı yayarken, içinde bir ağaç gölgesinin altında yürümeyi çağrıştıran benekli ışık efektleri yaratmak için çatı pencerelerinin üzerine yerleştirilecek. Eğimli bir alanda inşa edilecek olan Ibsen Kütüphanesi, yerden iki kat ve yamaçta gömülü olacak. Boşlukların çoğunun planda açık ve sabit bölmelerden arınmış olması, bunun yerine kitaplıkların bölücü olarak kullanılması planlanmış.

Proje, araştırma, okuma ve çalışmaya odaklanma alanıyla geleneksel kütüphane fikrinden ayrılıyor. Bu yeni kütüphane için mimarların önerisi, özel ve günlük faaliyetlerin tam entegrasyonu olması... Zemin kat alanları arasında, parkla olan bağlantılarını en üst düzeye çıkarmak için ahşap ve toprak tonlu sıva ile kaplı bir kafe ve çocuk alanı yer alacak. Ziyaretçiler için oturma yeri olarak ikiye katlanacak kitaplıklı bir dizi geniş basamakla kaplı eğimli zemini bodrum katının göze çarpan özellikleri arasında.

****

Proje Künyesi:

Baş mimar: Kengo Kuma & Associates

Müdür: Kengo Kuma

Sorumlu ortak: Yuki Ikeguchi

Baş proje yöneticisi: Marc Moukarzel

Tasarım ekibi: Jagoda Krawczyk, Nicolas Guichard, Asger Taarnberg, Carlos Roig Gimenez, Italo Mazzoleni, Hiromichi Kamiya, Tomohiro Matsunaga, Benan Ataulusoy, Aglaia Danai Devetzoglou

Yardımcı mimar: Mad Arkitekter

Mad Arkitekter ekibi: Torkel Njå, Jens Walter, Monica Bellika Esaiassen, Léo Lesage

Mühendislik tasarımı: Buro Happold

Buro Happold ekibi: Max Doelling, Peter Konnerup, Jose Allerhand, Daniya Doelling

6-Bolton2_03870_RThibodeau

Çevreleyen ağaçlara ve park alanına olan bu bağlantıyı en üst düzeye çıkarmak için tasarım, dokunsal, sıcak ahşapların hakim olduğu doğal bir malzeme paleti kullanıyor.

/Upload/Dosyalar/resim-jpg/5-bolton2-03836-rthibodeau-17bfa443-1390-451d-8d4d-3b8e74a1cb26.jpg

Eğimli bir alanda inşa edilecek olan Ibsen Kütüphanesi, yerden iki kat ve yamaçta gömülü olacak. 

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}