Doğanın Ortasında Azami Mahremiyet

KA Evi

Erginoğlu ve Çalışlar Mimarlık Şirketi'nin tasarladığı KA Evi uluslararası sanat çalışmaları yapan, sıklıkla sergiler açan bir film yönetmenine ait. Sık ağaçlık içinde çevreden izole bu mekan özellikle gün batımında Munzur Dağlarının harika manzarasına hakim bir noktada konumlanıyor.

Çiftçilik ve hayvancılık ile ilgilenmeye başlayınca ailesinden kendisine intikal etmiş arazilerden birinde bir ev yaptırtmaya karar veren ev sahibi, evi hem çiftlik işleri ile ilgilendiği zaman kalabileceği bir konut hem de sanat ve film çalışmalarına konsantre olabileceği bir inziva noktası gibi kullanmayı amaçlamış. Diğer taraftan bir proje için mekana ihtiyacı olan uluslararası sanatçılara dönemlik ev sahipliği yapacak bağımsız bir atölyeyi/ odayı da programa dahil etmiş.
Evin planlamasında "azami mahremiyet" en önemli koşullardan biri olmuş. Özellikle dış mekan kullanımının ve evin iç mekanlarının yakın çevrede yaşayanlar tarafından algılanmaması istenmiş. 
 Erzincan’ın biraz dışında kalan arazi, kolay inşaat yapmaya imkan vermediği için binanın taşıyıcı sistemi çelik ile tasarlanmış ve Kocaeli’nde üretildikten sonra yerinde monte edilmiş. İnşaat kalitesini artırmak için de tüm dış duvarlarda ve çatıda yine kuru imalat sistemleri kullanılmış.  
 

Deprem bölgesinde sağlamlık hissi

Erzincan’ın 1939 ve 1992’de geçirdiği iki büyük deprem ve yaşadığı kayıplar hafızalarda hala canlı olduğu için hem ev sakinleri hem de gelecek misafirlere "sağlam bir noktada oldukları duygusunu aktarmak" projenin ana fikirlerinden birini oluşturmuş. Bu yüzden, evin çelik strüktürünün iç mekana da yansıtılarak, bir yandan atölye/ev atmosferi ve duygusu da güçlendirilmiş. Tüm mekanların birbiri ile görsel ilişkisinin olduğu bu atölye/ev tek bir kütle olmasına rağmen atölye kısmı dışarıdan ayrı girişli olarak planlanmış. Bu da atölye ve evin girişlerinin ortak bir saçak ile çözümünü gerektirmiş. Kütlenin ortasında yaratılan bir boşluk eve farklı yönlerden yaklaşımda, farklı mekanlara girişi çözmüş.

ka_9

Tüm mekanların birbiri ile görsel ilişkisinin olduğu bu atölye/ev tek bir kütle olmasına rağmen atölye kısmı dışarıdan ayrı girişli olarak planlanmış. Bu da atölye ve evin girişlerinin ortak bir saçak ile çözümünü gerektirmiş.

hero_ka

Erzincan’ın soğuk ve karlı kış mevsiminde kapı önleri korunaklı kalmış, ev ise arazinin ortasında kalmasına rağmen arazinin derinliğini engellemiyor. Evin iç mekan tasarımı, aile yadigarı eski evden kalan tavan göbekleri ve sanat koleksiyonundan bazı parçalarla da zenginleştirilmiş.  

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}