Sonsuz halkalar biçiminde

Infinitus Plaza

Infinitus China'nın yaratıcılık ve girişimciliği beslemek için tasarlanmış çalışma ortamlarını bir araya getiren yeni küresel merkezi Infinitus Plaza, grubun bitkisel ilaç araştırma tesisleri ve güvenlik değerlendirme laboratuvarlarının yanı sıra konferans ve sergi alanlarını da içeriyor.

Infinitus Plaza, yeni Baiyun Merkezi İş Bölgesi'ne açılan bir kapı niteliğinde. Hizmet dışı bırakılan Baiyun Havaalanı'nın 185.643 metrekarelik alanı kapsayan arazisine inşa edilen yeni bölge, Feixiang Gongyuan Parkı ve eski havaalanının yeni yapılanmasıyla ilgili toplulukları Guangzhou şehir merkezine bağlıyor. Guangzhou Metrosu'nun 2. Hattı üzerindeki Feixiang Park istasyonunun bitişiğinde yer alan Infinitus Plaza, metronun tünelini aşıyor ve merkez binasını birkaç katta birbirine bağlanan iki binaya bölüyor.

Daha sağlıklı ve yeni çalışma biçimlerine daha uyumlu ortak çalışma alanları oluşturan Infinitus Plaza, tüm departmanlar arasındaki etkileşimi ve iletişimi artıran sekiz katlı sonsuz halkalar biçiminde tasarlanmış. Merkezi atriyumlar ve avlular etrafında kurgulanmış sonsuzluk sembolünü “∞” yansıtan tasarım, Infinitus'un kurumsal kültürünü tanımlayan güçlü topluluk duygusunu (Si Li Ji Ren) inşa eden çeşitli iç ve dış mekanlar yaratıyor.

Binaları birbirine bağlayan köprüler, spor salonu ve egzersiz odaları, dinlenme alanları, restoran ve kafe gibi çalışanların hem bireysel hem de genel anlamda 'wellness' duygusunu  teşvik eden ortak alanları kapsıyor; ayrıca plazanın ofis birimlerini alışveriş ve yemek alanlarıyla da birbirine bağlıyor. Guangzhou'nun nemli subtropikal muson iklimi içinde LEED Gold sertifikası ve ona eşdeğer Çin'in 3 Yıldızlı Yeşil Bina Programı'na göre inşa edilen Infinitus Plaza'da bir optimizasyon yapılarak gereken beton miktarını azaltıp geri dönüştürülebilir içeriğin oranı artırılmış. Binanın yapımında öncelikle çelik, bakır, cam, alüminyum alaşımlı profiller, alçı ürünleri ve ahşap olmak üzere 25.088,33 ton geri dönüştürülmüş malzeme kullanılmış.

Yıllık güneş ışınımı analizi, binayı gölgeleyen dış terasların genişliğini de belirlemiş. Güneş ısısını optimize eden harici delikli alüminyum gölgelendirme panelleri de bu analiz sonucunda alınan tasarım kararlarından biri. Bu önlemler, çift yalıtımlı low-E camla birlikte, güneş ısısı ve enerji tüketimini azaltırken, binaya günışığının girmesini de engellemeyen etkili gölgeleme ve ısı yalıtımı sağlıyor.

Binanın akıllı yönetim sistemi ve fotovoltaiklerle çalışan serpiciler,  buharlaşmalı soğutma yoluyla ısıyı dağıtmak için her bir atriyumun üzerindeki ETFE membran çatısına toplanan yağmur suyunun atomize parçacıklarını püskürtüyor. Bu yarı saydam, çift katmanlı ETFE membran çatı, 60 cm'lik bir basınçlı hava boşluğu içeriyor. Membranın dış yüzeyi güneş radyasyonu ile 35°C'ye ısıtıldığında etkinleşiyor; her yarım saatte bir 3-4 dakika püskürtme, yüzey sıcaklığını 14°C soğutarak  iç sıcaklıkları etkin bir şekilde 5°C düşürüyor.  Çatıdaki güneş enerjili su ısıtması, enerji gereksinimlerini daha da azaltıyor.

Projenin yağmur suyu toplama, filtreleme ve yeniden kullanım sistemi çevredeki peyzaja da mikro sulama sağlıyor. 3., 7. ve 8. katların çatısında bulunan bahçelerde yöreye özgü çeşitli otlar ve bitkiler yetiştirilerek doğal yollarla sulanıyor. Bu açık hava alanları çatıdaki koşu parkuru ve yürüyüş yolları ile bağlantılı. Yeşil çatılar, projenin toplam çatı alanının %49,36'sını oluşturuyor. Sıcaklığı, karbondioksiti, PM2.5 partiküllerini ve diğer kirleticileri izlemek üzere donatılan binanın temiz hava bağlantılı akıllı yönetim sistemi iç mekan hava kalitesini belli bir düzeyde tutuyor.

Fotoğraflar: Liang Xue

 

Proje Künyesi

Mimarlar: Zaha Hadid Architects

Alan: 185643 m²

Yıl: 2021

Yapı: RBS

MEP: BIAD, GDAD

Aydınlatma: LIGHTDESIGN, LUMIA, Holy Power

Peyzaj: Zaha Hadid Architects, Pubang

İç Mekanlar: Zaha Hadid Architects, GoldMantis, Sundart

Saha Denetimi: Guangzhou Pearl River Mühendislik İnşaat Denetimi

Mep Yüklenici: Shijian

Cephe Müteahhidi: Jangho

Peyzaj Yüklenicisi: Shenzhen Peyzaj

 

Qianhai_New_City_Center_Landmark_(c)SFA_C02-Sunrise

Guangzhou'nun nemli subtropikal muson iklimi içinde LEED Gold sertifikası ve ona eşdeğer Çin'in 3 Yıldızlı Yeşil Bina Programı'na göre inşa edilen Infinitus Plaza'da bir optimizasyon yapılarak gereken beton miktarını azaltıp geri dönüştürülebilir içeriğin oranı artırılmış.

Yeni Proje (32)
Yeni Proje - 2021-11-29T161150.263

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}