Arredamento mimarlık (Aralık 2019 / sayı: 337)

Hello Wood

2010 yılında mimarlık ve tasarım öğrencilerini biraraya getiren bir uygulama kampı olarak başlayan Hello Wood, bugün çalışmalarını hem bir mimarlık ve tasarım stüdyosu, hem de mimari diyalog ve deneyim için bir eğitim platformu olarak iki koldan sürdürüyor. Uygulayarak öğrenmeye önem veren ekip inşa sürecini tartışma, bilgi üretimi ve paylaşımı için bir zemin olarak görüyor. Mimarlık ve tasarım aracılığıyla sosyal fayda sağlama ve yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan stüdyo; ahşabın yenilikçi kullanımlarını araştırıyor. Macaristan merkezli Hello Wood’un Budapeşte’de bulunan ve ağaç ürünlerinin kullanılmasının yaygınlaştırılmasını hedefleyen Technika isimli “kendin yap” ahşap üretim atölyesi de üniversite öğrencileri, tasarımcılar, mimarlar, marangozlar, çocuklar ve hevesli girişimcilere hizmet veriyor.

“T-box Wooden Lightbox”

2015’te tasarlanan T-box ahşap ışık kutusu serisi grafik tasarımcı Gergely Szőke’nin işbirliğinde geliştirildi. Dekoratif lamba, küçük masa, raf, komidin veya konsollu masa gibi farklı işlevlerle kullanılabilecek farklı boyutlardaki kutular, etiketler ve LED şeritler ile kişiselleştirilebiliyor. Hello Wood’un açık atölye alanı Technika #1’de “kendin yap” kutu tasarım ve uygulama etkinlikleri de düzenleniyor.

Yapım Tarihi: 2015

Tasarımcılar: Hello Wood

Proje Ekibi: Dávid Ráday, András Huszár, Péter Pozsár, Csaba Bányai, Péter Szabó

Fotoğraf: Marcell Bodó

“Bagatellini Café”

Hello Wood, Bagatellini Café ve Világszép Foundation’ın işbirliğinde bir AVM’nin ortasında ormana benzeyen, çocuk dostu bir kafe tasarladı. Projede tasarımcılar Macaristan’da devlet koruması altında yaşayan çocuklara dikkat çekmeyi amaçlıyorlar. Tasarım, özel yapım masalarla döşenen ve ince meşelerden yapılan 5 adet ağaç yerleştirmesinden oluşuyor. Güneşin altında, yerleştirmelerinin gölgesi gerçek ağaçların silüetlerini çağrıştırıyor.

Konum: Budapeşte, Macaristan

Yapım Tarihi: 2016

Tasarımcılar: Hello Wood

Proje Ekibi: Péter Pozsár, András Huszár, Dávid Ráday, László Mangliár

Fotoğraf: Balázs Turós

Jack ve Fasulye Sırığı masalından ilham alınarak Bencehegy’de seyir kulesi olarak tasarlanan Spiral Tower, Hello Wood’un ilk ödüllü konsept projesi. 20 m

yüksekliğindeki yerleştirmede çevreyle uyumlu doğal malzemeler kullanılmış. Küçük bir toplanma mekanı ve kafeterya olarak işlev gören basit bir temel üzerine oturan kulenin ince şeritlerle kaplanan cephesi binaya dinamizm kazandırıyor.

 

Proje Tarihi: 2017

Tasarımcılar: Hello Wood

Proje Ekibi: Péter Pozsár, András Huszár, Dávid Ráday, Csaba Bányai, Albert Lencsés

Görselleştirme: Csaba Bányai

“Light Beams”

Bir festival yerleştirmesi olarak tasarlanan “Light Beams”, barlar ve kamusal alanlarda kullanılabiliyor. Her biri birbirinden bağımsız olarak yerleştirilebilen 3 tane 8, 10 ve 12 m yüksekliğinde konik kuleden oluşan tasarım çarpıcı geometrik şekiller ve ışık gösterileri ile dikkat çekiyor. Kulelerin zeminindeki 15x20 m’lik alan, oturma birimleri, USB şarj üniteleri ve ayrıca bir bar ile festival katılımcılarının kendilerini ve telefonlarını şarj edebilecekleri bir dinlenme mekanı olarak işlev görüyor. Gece ve gündüz kullanımı için farklı işlevler taşıyan yerleştirme festival alanlarında sosyal bir merkez oluşturuyor.

Konum: Sziget Festivali, Budapeşte, Macaristan

Yapım Tarihi: 2017

Tasarımcılar: Hello Wood

Proje Ekibi: Péter Pozsár, András Huszár, Dávid, Ráday, Csaba Bányai

Fotoğraf: Máté Lakos

“Pop-up Park 2.0”

Kamusal alan için ahşapla inşa edilen “Pop-up Park 2.0”, Budapeşte’de işlek olmayan bir meydanda her yaz yeniden kurulan geçici bir yerleştirme. Güneşte oturmak veya uzanmak için çeşitli varyasyonlar sunan uzun kıvrımlı formlardaki ahşap banklar, alandaki palmiyeler ve zeytin ağaçlarıyla birlikte gri kaldırım taşlı meydana canlı bir Akdeniz atmosferi kazandırıyor. Güneş panelleri ile tamamlanan yerleştirme, telefon ve bilgisayarların şarj edilmelerine imkan tanıyor.

Konum: Budapeşte, Macaristan

Yapım Tarihi: 2018

Tasarımcılar: Hello Wood

Proje Ekibi: Péter Pozsár, András Huszár, Dávid Ráday, László Mangliár, Ádám Bajtai

Fotoğraf: Ádám Polhodzik

“WAUHAUS”

Ağaç evlerden esinlenilerek tasarlanan “WAUHAUS”, kompakt ve az maliyetli bir haftasonu evi. Tasarım tepede, dört ayak üstünde duran zoomorfik bir strüktüre sahip teraslı “WAUHAUS Top” ve zeminde “WAUHAUS Garden” olmak üzere iki farklı tipte ve 21 m2 veya 27 m2 olmak üzere iki farklı boyutta konaklama alternatifi sunuyor. 3-4 ay içinde teslime hazır olan tasarımlara özel talebe göre sauna, açık hava lobisi veya daha geniş bir teras dahil edilebiliyor.

Proje Tarihi: 2018

Tasarımcılar: Hello Wood

Proje Ekibi: András Huszár, Péter Pozsár, Dávid Ráday, Tibor Pálóczi, Csaba Bányai

Görselleştirme: Csaba Bányai

Qianhai_New_City_Center_Landmark_(c)SFA_C02-Sunrise
Yeni Proje (32)
Yeni Proje - 2021-09-29T103925.177

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}