Japonya'da Bir Orman İçinde

Dal Biçimli Tatil Evi

Tokyo merkezli mimarlık stüdyosu Florian Busch Architects, ormandaki ağaçların arasına doğru "dallanan" sedir ağacından bir tatil evi tasarladı. House in the Forest (Ormandaki Ev)  adlı yapı, Japonya'nın Hokkaido kentindeki bir kayak merkezinin yakınında, üç hektarlık ormanlık bir arazide konumlanıyor.

Florian Busch Architects, ev sahiplerinin kendini doğanın içinde geziniyor gibi hissetmesi için,  orman arazisindeki tüm ağaçları koruyarak, her bir odanın farklı açıda, farklı bir manzaraya açıldığı 230 metrekarelik bir ev inşa etmiş. Evin içinde hareket etmek, ağaçların arasında yürümek gibi. Orman manzarası yakınlaşıp uzaklaşırken, hem uzak bir arka plan hem de dokunsal bir ortam yaratıyor.

Japonya'nın ünlü kayak merkezi Niseko’nun kayak pistlerine yakın olduğu için gelişigüzel büyüyen kasabaların tatil kalabalığı ve telaşının ortasında olmasına rağmen bu evin bulunduğu yer bir sessizlik içinde. Bölgenin güzelliğinden büyülenen ama banliyö yerleşiminden kaçış arayan ev sahiplerine  orman içinde yalnızlığın keyfini sunuyor. Kuzey sınırı boyunca uzanan küçük patikadan ulaşılan, yüksek çam ağaçlarıyla dolu arazinin, höyük üzerinde olduğu için görüş açısının dışında kalması da buna katkıda bulunuyor.

Proje tanıtım metninde mimarlar, şu sözlerle konumlandırma konusuna özellikle vurgu yapıyor: "Ağaçlar arasında gezinmek merak uyandırıcı; her ince hareket, algımızın derinliğini değiştirir. Binayı açıklığın ortasına yerleştirerek 360 derecelik manzara sağladık. Dış manzarayı çerçeveleyen yerden tavana pencereler,  evin ormana doğru yönlenen 'dallarının' her birinin ucunda birer açıklık yaratıyor." Ev, çelik ayaklarla ormanın eğimli arazisinin üzerine yükseltilen beton bir plaka üzerine inşa edilmiş.  Kırsal, çakıl kaplı bir yol, ön girişin basamaklarına ulaşırken dalların birinden beton bir balkon uzanıyor; ahşap basamaklar da aynı hacimden orman tabanına iniyor. Arsa boyunca yatay olarak uzanan üç yatak odası, bir mutfak, yemek odası, oturma odası ve bir çalışma odasını kapsayan zikzak yapı, evin merkezi omurgasını oluşturmuş. Bitişik hacimler, ağaçlar arasında evin zikzak omurgasını merkeze alarak dallanarak ormanın içlerine doğru uzanıyor. Ahşap karkas üzerine  yerel sedir ağacından kaplamalarla tamamlanan evin bütünselliğini sağlayan gölgelikler, ışık almasını da engellemeden pencereleri kaplıyor.

Tatil evinin iç mekanında doğal ahşap, brüt beton ve kireçle boyanmış duvarların kombinasyonuyla, farklı dalları görsel olarak da birbirine bağlayan uyumlu bir tasarım yaratılmış. Evin omurgası etrafında sosyal ve ortak alanlar düzenlenirken, dallanan hacimlerde yatak odaları ve banyolar planlanmış. Açıklıklardan görülebilen orman manzaralarıyla, evin içinde gezinirken de ormanın içinde olma deneyimini yaşatması amaçlanmış. Ailenin hem birlikte hem de tek başına ormanın bir parçası olabileceği bir ortam tasarlayan Florian Busch Architects tasarımı ev, dinamik formuyla ormanla sürekli değişen bir diyalog içinde.

Fotoğraflar: Florian Busch Architects

***

Proje Künyesi

Mimarlar: Florian Busch, Sachiko Miyazaki, Mayo Shigemura, Luca Marulli, Tenesha Caton, Max Duval

Yapı Mühendisliği:  OAK (Masato Araya, Takayuki Fujimoto)

Yüklenici: Wakisaka Corporation

6-Bolton2_03870_RThibodeau

Ailenin hem birlikte hem de tek başına ormanın bir parçası olabileceği bir ortam yaratmayı amaçlayan Florian Busch Architects tasarımı bu ev, dinamik formuyla ormanla sürekli değişen bir diyalog içinde.

/Upload/Dosyalar/resim-jpg/5-bolton2-03836-rthibodeau-17bfa443-1390-451d-8d4d-3b8e74a1cb26.jpg
New Project (72)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}