Akılcı mekan çözümleriyle

Bungalovdan Eve

Intervention Architecture, Birmingham'da 1970'lerden kalma, çok küçük ve sıkışık görünen bir bungalovu elden geçirerek aydınlık ve ferah hissettiren eve dönüştürdü. Bölme duvarları kaldırdıktan sonra, mekanı arkaya doğru uzatıp çatıyı ona göre yeniden hizalayan mimarlar, Edgbaston'da üç kişilik bir ailenin yaşadığı bu tek katlı mülkte açık plan bir iç mekan kurgusu oluşturmayı başarmış.

Honey and Walnut House (Bal ve Ceviz Evi) adı verilen, yenilenmiş bungalov, şimdi tonozlu tavanları, geniş camları ve ceviz doğramaları ile ev, yeni sahiplerine  oldukça ferah ve geniş bir yaşam alanı sunuyor. Proje ekibi, mülkün arkasına uzunlamasına, tam evin genişliğinde bir uzantı daha ekledikten sonra yeni bir çatıyla binanın dış cephesinin orantılarını yeniden dengelemiş.

İçeride, bu yeni çatıyla oluşan eğimli hacimi de iç mekana katmak için bungalovun eski asma tavanları kaldırılmış. Aile, bir kütüphane duvarı, TV alanı ve bahçe ile bağlantısı olan mutfak, yemek ve oturma için geniş tek bir alan yaratmak isteyince, alçak tavanlı küçük hücresel alanlar içeren bungalovun taşıyıcı olmayan duvarları yıkılarak alanlar tümüyle açılmış.

Barbican apartmanının yenilenmesi ve Viktoryen bir kulübenin dönüştürülmesi projelerinde olduğu gibi en sıkışık mekanları geniş yaşam alanlarına dönüştürme konusunda uzmanlaşan Intervention Architecture'un mimarlarından Anna Parker, Honey and Walnut House'da her alanın değerlendirildiği bir kat planı oluşturmuş. Yeni yerleşimde ev, merkezde yaşam alanları, bir tarafta yatak odaları ve banyolar ile diğer tarafta da garaj ve hizmet alanları olmak üzere üç belirgin bölgeye ayırıyor. Müşterilerinin açık ve ferah bir mekan beklentisini karşılarken, soğuk ve minimal bir mekan yaratmaktan kaçınan mimarlar, ustalıkla yapılmış bir planla alanları birbirinden mobilyalarla ayırmayı denemiş.  

Yaşam alanında gömme bir kitaplık, salon alanında inzivaya çekilmeyi sağlarken, büyük bir ada birimi de mutfak alanını tanımlıyor.

Burada kullanılan malzemeler de mekandaki  sıcaklık duygusunu destekliyor. Meşe döşeme, iç mekan boyunca devam ederken koyu renkli ahşap çıtalarla yaratılmış bir duvar, yaşam alanları ve yatak odalarını birbirinden ayırıyor. Karartılmış ahşap çıtalardaki detaylı paneller bu projenin en özel çözümlerinden biri. Uyku alanlarına açılan gizli kapıları da içine alan ahşap paneller, daha hafif, daha aydınlık ana alanla tezat oluşturan bir fon oluşturuyor.

Doğrama detayları da yatak odası iç mekanlarına karakter kazandırmış. Ebeveyn yatak odasında ortada bir yatak ve meşe ağacından bir pencere önü oturmalığı bulunurken; kontrplak kaplı çocuk odasında ise asma kat ve tırmanma duvarı yaratılmış. Ahşap mobilyalar, gömme ceviz masası ve raf ünitesi içeren bir çalışma odasında da evin genel karakterini devam ettiriyor.  Açık bal tonlarının ve koyu ceviz dokularının yan yana gelmesi, doğal ışığı davet ederlen, mekan kurgusu içinde alanları belirlemeye ve hareketi yönlendirmeye de yardımcı oluyor.

 

Proje Künyesi

Mimar/iç mimar: Intervention Architecture

Yüklenici: Kiwi Design & Build

Yapı mühendisi: CDP

Fotoğraflar: Handover Agency

Qianhai_New_City_Center_Landmark_(c)SFA_C02-Sunrise

Meşe döşeme, iç mekan boyunca devam ederken koyu renkli ahşap çıtalarla yaratılmış bir duvar, yaşam alanları ve yatak odalarını birbirinden ayırıyor. Karartılmış ahşap çıtalardaki detaylı paneller bu projenin en özel çözümlerinden biri.

Yeni Proje (32)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}