Kum tepesi görünümünde ZHA Architects imzalı

BEEAH Yönetim Binası

Zaha Hadid Architects (ZHA)'in tasarladığı, BEEAH Group şirketlerinden Sharjah'ın BAE'deki yeni genel merkezi, 30 Mart Çarşamba günü, Şarjah Emiri Sultan bin Muhammed Al Qasimi tarafından açıldı. Güneş enerjisi sistemiyle desteklenen ve LEED Platin standartlarında operasyonlar için yeni nesil teknolojilerle donatılan yeni merkez, gelecekteki işyerleri için yeni bir kriter olan sıfır emisyon hedefiyle tasarlanmış.

Sürdürülebilirlik ve dijitalleşme üzerine temellenen stratejisiyle BEEAH Group, atık yönetimi ve geri dönüşüm, temiz enerji, çevre danışmanlığı, eğitim ve yeşil hareketliliği içeren altı ana sektörde çalışıyor. Dünya çapında yeniliklere öncülük etmeye devam eden Sharjah'taki genel merkez, grubun yeni, geleceğin kritik sektörlerine çeşitlenmesi için bir operasyon üssü oluşturması açısından BEEAH Group'un son kilometre taşlarından biri. BEEAH, yeni genel merkezi ile teknolojinin sürdürülebilir etkiyi nasıl ölçeklendirebileceğini ve nihayetinde yarının akıllı, sürdürülebilir şehirlerin planlanmasına nasıl hizmet edebileceğini gösteriyor.

Bu ilkeleri somutlaştıran ve yerel iklim koşullarını optimize etmek için yönlendirilmiş ve şekillendirilmiş bir dizi birbirine bağlı "kum tepesi" formuyla dikkat çeken genel merkezin tasarımı Sharjah'ın Al Sajaa çölüyle görsel ilişki kurarak, çevresinde hakim rüzgarlarla şekillenmiş kah dışbükey kah içbükey kum tepelerinin oluşturduğu manzarayla bütünleşiyor. Sert güneşe maruz kalan cam miktarını sınırlarken, tüm iç mekanlara bol gün ışığı ve manzara sağlanmasını sağlayan genel merkezin iki ana 'kum tepesi', merkezi bir avlu aracılığıyla birbirine bağlanan idari kısım ile birlikte kamu ve yönetim departmanlarını barındırıyor. Burası doğal havalandırma stratejisinin ayrılmaz bir parçası olan bina içinde bir vaha oluşturuyor.

Ziyaretçiler, doğal havalandırmayı daha da artıran ve pasif gün ışığının binaya girmesine izin veren 15 metre yüksekliğindeki kubbenin altından binaya ulaşıyor. Merkez avluya ve açık plan ofise ek olarak, genel merkezde akıllı toplantı odaları, sürükleyici bir ziyaretçi merkezi ve bir oditoryum bulunuyor. 9.000 metrekarelik BEEAH Genel Merkezi, yerel olarak tedarik edilen yüksek oranda malzeme ile özünde sürdürülebilirliğe sahip bir yapı; sıfır emisyon ve minimum enerji tüketimi ile LEED Platin standartlarında operasyonları mümkün kılmak için geleceğe hazır teknolojilerle donatılmış.

Cam takviyeli fiber paneller güneş ışığını kırarken, ısıyı geçirmeyen camlar optimum konfor için iç sıcaklıkları düzenliyor. Yerinde su arıtma, tüketimi en aza indirmek için atık suyu filtreliyor ve güneş panelleri binanın enerji talebini her gün ve gece karşılamak için Tesla pil paketlerini şarj ediyor. Binanın akıllı yönetim sistemi, doluluk ve günün saatine bağlı olarak aydınlatmayı ve sıcaklığı da otomatik olarak ayarlıyor. 

Fotoğraflar: Hufton+Crow

Proje Künyesi

Sharjah Ofis Binaları, BAE
Mimarlar: Zaha Hadid Architects 
Yıl: 2022
Üreticiler: KEIM
İnşaat Mühendisliği, Sürdürülebilirlik, Akustik ve Ulaşım: Buro Happold
Proje Yönetimi: Matthews Southwest
Peyzaj: Francis Peyzaj
Ana Müteahhit: Al Futtaim İnşaat

050©Hufton_Crow

Genel merkezin tasarımı Sharjah'ın Al Sajaa çölüyle görsel ilişki kurarak, çevresinde hakim rüzgarlarla şekillenmiş kah dışbükey kah içbükey kum tepelerinin oluşturduğu manzarayla bütünleşiyor.

02_ZHA_Beeah_HQ_Plans_L00
03_ZHA_Beeah_HQ_Plans_L01
020©Hufton_Crow
90©Hufton_Crow
100©Hufton_Crow
110©Hufton_Crow
130©Hufton_Crow-1
130©Hufton_Crow
140©Hufton_Crow

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}