Corten çeliğiyle kaplı

White Rock Cottage

Kanadalı mimarlık stüdyosu Omar Gandhi Architects, Nova Scotia'daki ormanlık bir yamaçta yükseltilmiş kabini Corten çeliğiyle kapladı. 140 metrekare taban alanı olan White Rock Cottage; kayak, yürüyüş, bisiklet ve şarap turizmi için dört mevsim popüler bir tatil yeri olarak hizmet veren Gaspereau Nehri Vadisi'nde beş dönümlük eğimli bir alanda yer alıyor. 

Halifax ve Toronto'da ofisleri bulunan kendi adını taşıyan stüdyosunun müdürü Omar Gandhi, "Projemiz sakin bir ormanlık alan, meditasyon dolu bir kaçış yaratma arzusundan doğdu" diyerek ekliyor: "Komşu mülklerden farklı olarak, hoş sürprizler ve ormanın ve ötesindeki vadinin nefes kesen manzaralarıyla tamamlanan bir gizem ve karanlık havası uyandırmak için zanaat, tasarım, doku ve ışık çeşitliliğini harmanlayarak benzersiz bir yaklaşımı benimsedik."

Zihinsel refahı geliştiren ortam

Kır evi, dar bir araba yolu ve çakıllı bir patika ile erişilebilen dik bir kayalık yokuştan vadiye bakıyor. Yavaş ve sürükleyici bir tırmanışla erişilen kabin, "bağlantıyı kesmek, gevşemek, yenilenmek" için bir dinlenme yeri olarak tasarlanmış. İnce sütunların üzerinde yer alan büyük oluklu Corten çelik kutudan oluşan kabine, hava koşullarına dayanıklı çelik girişten ulaşılıyor. 

Güney cephesindeki büyük çelik kanopiler, geniş camı gölgeliyor. Kabinde iki yatak odası ve banyo bulunuyor. Giriş merdiveni, iki yatak odası ve bir banyo içeren özel uyku katına çıkıyor. Antika nevresimler ve elle boyanmış kumaşlarla donatılmış yatak odaları, doğuya ve batıya bakan geniş pencerelere sahip. Ham çelik raflar ve duvara monte endüstriyel aydınlatma armatürleriyle tamamlanan füme meşe iç mekanlar rahatlatıcı bir atmosfer yaratıyor. Gri benekli yer karosu, ışığın tavandan tabana pencereden süzüldüğü banyonun duvarlarını ve tavanını kaplıyor. Loş bir merdiven boşluğu ise kamusal seviyeye çıkıyor. 

Köşe penceresini dışarıdan çevreleyen Corten çelik kasnağı yansıtan iç mekanda, güney ve doğu duvarları boyunca uzanan ve odun yanan bir şömineyle biten ham çelik bir bank bulunuyor. İç mekanlar; paslanmaz çelik dolaplar, raflar ve aletler içeren şık bir mutfak ile tamamlanmış. Alan antika bir Arne Norell şezlong, Luca Nichetto ve Montauk Sofa mobilyaları, Mjolk beyaz meşe yemek masası, Nick Mazerolle ve Hannah Newton yemek sandalyesi ile donatılmış. 

Corten çelik çatı kapağı, Japon akçaağaçlarıyla çevrili yemek ve salon alanı ve ağaç örtüsünün panoramik manzarasını sunan 56 metrekarelik bir çatı verandasına açılıyor. Ormanlık ortamla uyumlu bir şekilde harmanlanarak hafif bir ayak izi bırakan peyzaj tasarımında; yağmur suyu sulama için depolanıyor, mevcut ağaçlar ise yaz güneşinden korunma sağlıyor.

Gaspereau Vadisi nerede?

Gaspereau Nehri Vadisi, Mi'kmaq yerli topluluğunun sahipsiz bölgesi ve buraya gaspereau balığının adını veren Acadian topluluğu için tarihi ve kültürel öneme sahip. Wolfville kasabası yakınında bulunan vadi, süt ürünleri, elma ve şarap üreten gelişen bir tarım endüstrisine ev sahipliği yapıyor.

Yakın zamanda Omar Gandhi Architects, British Columbia'da  da orman yangınlarından korunmak için bir dağ böceğini örnek alan başka bir Corten çelik kaplı konutu tamamlamış. 

Fotoğraflar: Ema Peter

Bunlar da ilginizi çekebilir:

white-rock5

Corten çelik çatı kapağı, Japon akçaağaçlarıyla çevrili yemek, salon alanı ve ağaç örtüsünün panoramik manzarasını sunan 56 metrekarelik bir çatı verandasına açılıyor. Ormanlık ortamla uyumlu bir şekilde harmanlanarak hafif bir ayak izi bırakan peyzaj tasarımında, yağmur suyu sulama için depolanıyor; mevcut ağaçlar ise yaz güneşinden korunma sağlıyor.

white-rock7
whiterock1
white-rock4
white-rock3
white-rock2
white-rock-6

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}