Viewfinder House

Vizör Ev

Faulkner Architects, her odası Sierra Nevada Dağlarına bakan bir Kaliforniya evi tasarladı. Tahoe Gölü'nün birkaç mil kuzeyindeki Truckee'de bir ev inşa etmek isteyen ailenin öncelikli isteği, ABD Batı Kıyısı'na paralel uzanan bir tepeler dizisi olan Pacific Crest'in manzarasından olabildiğince yararlanmaktı.

Tasarım sürecinde, ev sahiplerinin "Bütün odalar, aynı manzaranın keyfini çıkarabilir mi?" sorusundan yola çıkan mimarlar, kavramsal yaklaşımlarını da bu çekirdek fikir etrafında belirlemiş. Aile evinde, odaların tümünün aynı manzaraya yönelik olmasını sağlayabilmek amacıyla arazinin eğimine uyumlanması yerine, 670 metrekarelik hacim her ikisi de aynı manzaraya yönelen iki ayrı kata bölünmüş. Güneyde ana süit ve kuzey kanatta üç misafir odası ile merkezi mutfak, oturma ve yemek alanları etrafında düzenlenmiş olan üst kat daha iyi görüş sağlamak için hafifçe döndürülmüş. Terasların yarattığı açıklıklar ve konsol çatılar eve adına yakışır bir nitelik kazandırıyor: Viewfinder House (Vizör Evi)

Evin her yerinde ham sedir ağacından tavanlar, granit döşemeler ve siyah armatürler kullanılmış. Sedir tavanlar, tüm plan boyunca ters bir üçgen oluşturuyor; manzarayı daha iyi kucaklamak ve doğu cephesinde kat pencereleri oluşturmak için yanlardan yukarı doğru kalkıyor. Üç tarafı sedir yağmur perdeleriyle kapanmış olan dikdörtgen hacimlerin açıkta kalan tarafında, zemin seviyesinde bulunan kapalı bir sundurma, medya odası, spor salonu ve ranzalı oda içeren "eğlence" alanlarından açık yüzme havuzuna doğrudan erişim sağlıyor.

Sundurmanın üzerinde büyük bir ışık siperliği (parasoley) gibi uzanan tavan, cam kapıların hava koşullarından etkilenmemesini sağlarken, iç mekanları parlak öğleden sonra güneşinden de koruyor. Havuz güvertesinden üst terasa yükselen açılı metal merdiven, evin uzunluğu boyunca uzanıyor. Mekan örgütlenmesinden ve detay çözümlerinden de anlaşıldığı gibi bu ev, tüm dikkatini karla kaplı dağlara vermiş. Tıpkı uzak perspektifi yakalamak için tripod üzerinde döndürülen bir fotoğraf makinesi gibi...  

 

Fotoğraflar: Paul Hamill

***

Proje Künyesi

Mimari: Faulkner Architects

Müteahhit: Glennwood Mountain Homes

İnşaat mühendisi: Shaw Engineering

Yapı mühendisi: Linchpin Engineering

Makine ve elektrik mühendisi: Sugarpine Engineering

Geoteknik mühendisi: NV5

Aydınlatma: Faulkner Architects

İç Mimari: Rory Torrigiani, Natalie Zirbel

Yeni Proje (27)
Yeni Proje (24)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}