Yeni gelişen AAM endüstrisine

Vertiport Terminali

İngiliz mimarlık stüdyosu Foster + Partners, Dubai'de "hava taksi hizmetlerini" barındıracak bir vertiport terminali konsepti yarattı. Tasarım konsepti, gelecekte insanları Dubai'deki popüler yerlere yüksek hızda aktarıp taşıyacak olan elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) altyapı ağlarını kapsayan proje önerisinin bir parçasını oluşturuyor.

Proje aşamasında olan Vertiport Terminali'nin Dubai Uluslararası Havaalanı'nın yanında yer alması ve havaalanındaki mevcut ulaşım sistemlerinin yanı sıra Dubai'nin metro ağı gibi çevredeki ulaşım merkezleriyle entegre olması öneriliyor. Yeni gelişen AAM endüstrisi için Dubai'de seyahat etme şeklini değiştirecek olan kavramsal vertiportun tüm şehirde, uluslararası ve yerli yolculara kesintisiz, sürdürülebilir seyahat sağlaması amaçlanıyor. 

Geleceğin hava taksileri için...

Dubai Uluslararası Havaalanı vertiportu, 2026 yılına kadar hava taksi hizmetleri için vertiport ağını geliştirmeyi planlayan, gelişmiş hava hareketliliği (AAM) şirketi Skyports Infrastructure ve Dubai Yol ve Ulaşım Otoritesi'nin önerdiği dört alandan biri konumunda.

Fosters&Partners mimarlık stüdyosunca hazırlanan renderlar, Vertiport'u uçağın kalkış ve inişine yardımcı olmayı amaçlayan yükseltilmiş dikdörtgen biçiminde bir platform üzerinde gösteriyor. Vertiport havaalanını çevreleyen ve geliş ve gidiş salonlarına bağlanan bir terminal binası, iç mekana şehrin ve havaalanının panoramik manzarasını sunan cam duvarlarla tasvir edilmiş. Terminalin üzerinde, terminalin aşırı ısınmasını önleyen ve gölgeleyen, aynı zamanda iç mekanda değişen yükseklikler yaratacak şekilde eğilen ve kıvrılan bir çatı düşünülmüş.

Sıcak ve doğal malzemeler 

Vertiport'un iç mekanı, "rahat ve sakin bir ortam" yaratmak için kullanılan sıcak ve doğal malzemelerle sade bir dekorasyona sahip. Binanın dış cephesi yakındaki metro istasyonuyla görsel olarak iletişim kuracak şekilde tasarlanmış. Terminali ayrıca yemyeşil bir peyzaj düzenlemesi çevreliyor.

Airbus İşbirliği

2020 yılında Alman hava taksi şirketi Lilium, ofis bloklarının, otoparkların veya alışveriş merkezlerinin tepesine eklenebilecek modüler vertiportlara yönelik tasarım kılavuzlarını yayınlamış durumda. Vertiport'lar tasarlayan mimarlık stüdyolarından bir diğeri olan MVRDV de yolcu drone'ları veya vertiport'lar için iniş merkezlerinin şehirler için geleceğin ağ sistemleri haline nasıl gelebileceğini araştırmak üzere uçak üreticisi Airbus ile işbirliği yaptı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

foster-and-partners-vertiport-terminal-dubai-sky-port-architecture-sq-hero_jpg

Vertiport'un iç mekanı, "rahat ve sakin bir ortam" yaratmak için kullanılan sıcak ve doğal malzemelerle sade bir dekorasyona sahip. Binanın dış cephesi yakındaki metro istasyonuyla görsel olarak iletişim kuracak şekilde tasarlanmış. Terminali ayrıca yemyeşil bir peyzaj düzenlemesi çevreliyor.

foster-and-partners-vertiport-terminal-dubai-sky-port-architecture_
foster-and-partners-vertiport-terminal-dubai-sky-port-architecture_jpg

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}