Hayvanlar için konforlu bir vaha

Unileão Veteriner Okulu

Brezilyalı mimarlık ofisi Lins Arquitectos Associados'un tasarladığı Unileão Veteriner Okulu Hastanesi, Ceará eyaletinin güney kesiminde konumlanan Cariri'deki Juazeiro do Norte şehrinde yer alıyor.

Küçük ve büyük hayvanlara hizmet veren; öğretmenlerin gözetiminde öğrencilerin pratik kazanması için oluşturulmuş olan bu hastane, küçük hayvanların barınması için alanlar (köpek kulübesi ve kedi çiftliği), büyük hayvanların barınması için ahırlar, otlaklar, muayene odaları, laboratuvarlar, cerrahi merkez, derslikler ve idari birimleri kapsıyor. Projenin tasarımı, binadan ayrılan ve altındaki binaya bol miktarda gölge sağlayan geniş bir çatı konseptine dayanıyor; bu termal konfor için de ana stratejiyı oluşturuyor. Metal kirişlerle desteklenen çatı, sıcak havanın kaçmasına izin verecek şekilde kesintilerle birlikte ardışık dalgalara benzeyen kavisli bir şekle sahip. Bazı alanlarda doğal ışığın kullanılması için yarı saydam polikarbonat fayanslar kullanılmış. Geniş gölgelik sadece binayı değil aynı zamanda otlakları ve büyük hayvanların gözaltı alanını da koruyor.

Mikro iklimiyle çölde vaha

Ayrıca eğimli arazide değişiklik yapılarak aralarında 4 metre yükseklik farkı bulunan iki platform oluşturulmuş. Bu platformlar bazen tek katlı, bazen de iki katlı binaları barındırıyor. Hastanenin faaliyetleri aralıklı altı bloğa (dikdörtgen veya trapez) ayrılmıştı. Bloklar arasındaki bu boşluk çapraz havalandırmaya olanak tanıyor ve mevcut çeşitli bahçelerle birlikte hoş bir mikro iklim yaratılmasına yardımcı oluyor. Bu yapıların pencereleri bazen üstten, bazen de zeminden başlayarak dikey ve kademeli olarak cephelere dinamizm kazandırıyor. 

Seramik Tuğlalar Göz Alıcı

Yedi metre yüksekliğinde ve masif seramik tuğlalardan yapılmış, kafesli bir eleman oluşturan büyük bir güneş koruması, bölgedeki yoğun güneş ışığını filtreleyerek binanın iç mekanını koruyor. Bu duvar işçiliği kıvrımlı bir şekle sahip ve aynı zamanda binanın kamu ve özel sektör ayrımını da belirgin kılıyor. Son olarak bina, yarı kurak iklimin sıcaklığının etkilerini en aza indiren pasif biyoiklimsel stratejilerle, önerilen aktiviteler için cömert ve keyifli alanlar sağlayan, çölün ortasında bir vaha olmayı hedefliyor.

Fotoğraflar: Joana França

Bunlar da ilginizi çekebilir:

hospital-veterinario-escola-unileao-lins-arquitetos-associados_7
hospital-veterinario-escola-unileao-lins-arquitetos-associados_1
hospital-veterinario-escola-unileao-lins-arquitetos-associados_8
hospital-veterinario-escola-unileao-lins-arquitetos-associados_11
hospital-veterinario-escola-unileao-lins-arquitetos-associados_16

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}