Chiang Mai'de

Tropikal Ev

Skan Chaiyawat Architects mimarlık stüdyosu, Tayland Chiang Mai'da dağın eteklerinde yerel malzemeye oıdaklanan, yerel iklime uyumlu Nong Ho 17 Evi'ni tamamladı. Doğanın içinde konumlanan bu ev, her odanın manzarayı kucaklayabilmesi için evin batısında özel bahçe ve yüzme havuzunu ve doğusunda küçük bir bahçesi olan otopark alanı olan arsa boyunca kuzeyden güneye doğru sıralanıyor.

Birinci kat, bir tarafında kiler, diğer tarafında misafir odası bulunan açık bir yaşam alanından oluşuyor.  İkinci katta, ortada iki yatak odasını birbirine bağlayan dışarıya açık yaşam alanı evin özel kısmını oluşturuyor. Evin vazgeçilmez unsurları, yerel malzemeler. Terra cotta zemin ve çatının kiremitleri, atölyeleri evden çok uzakta olmayan yerel zanaatkarların el emeğinin ürünü. Tik ağacından keresteler, terk edilmiş bir evden alınarak geri dönüştürülmüş. Bambu panjurlar, iç mekanları yoğun güneş ışığından korurken, evin doğu ve batı cephesi boyunca ısıyı azaltıyor ve hafif esintilerin içeri girmesine izin verirken açıklıklardan manzaranın da izlenebilmesini sağlıyor.

Evin çevre odaklı tasarım konsepti, yerel iklim koşullarını göze alarak, buna uyum sağlayan ve en doğru karşılığı veren mekanlar yaratmak üzerine kurulu. Evin yaşam alanları, gündüz klima kullanımını azaltmak için çapraz havalandırmaya izin verecek biçimde tasarlanmış. Genişletilmiş üçgen biçiminde çatı ve dış açıklıklar boyunca kullanılan, yerel kaynaklardan üretilmiş bambu panjurlar da güneş ışığını ve yağmuru engelliyor. Bu tasarım öğeleri ve zengin doğal malzemelerin ustaca seçimi, evi serin esintilerle, doğal ışıkla ve çevredeki doğa manzaralarıyla bütünleştiriyor.  

Yerel malzemeler ve Chiang Mai'nin tropikal iklimine uygun inşaat yöntemlerinin kullanımıyla basit tasarım çözümlerinin hayata geçirilmesi, eve Asya ruhunu kazandırmış. Böyle bir yaklaşımla mimarlar, estetik açıdan hoş ve çevre ekolojisine duyarlı sürdürülebilir mimarinin sadece yüksek teknolojiye dayanmadığını doğrulamayı umuyor.

Fotoğraflar: DOF Sky /Ground

nong-ho-17-house-01-202107-image-by-dof-skyground
nong-ho-17-house-07-202107-image-by-dof-skyground

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}