İtalyan Alplerinde

Trapezoid Ahşap Ev

Güney Tirol bölgesinde konumlanan, bir fırtına sırasında düşen ahşap zonayla kaplanmış CiAsa Aqua Bad Cortina evi, İtalyan mimarlık stüdyosu Pedevilla Architects'in imzasını taşıyor. Müşterisinin 'doğaya saygılı ev' talebine karşılık çevresel etkisi en düşük düzeyde, yerel kaynaklara ve bilgi birikimine dayalı bir yapı öneren mimarlar, düşük enerji tüketimini de yalıtım gerektirmeyen 36 santimetre kalınlığında duvarlarla başarmış.

Yalıtımsız ahşap evde zonalar, duvarlar ve çatı arasındaki ayrımı da tümüyle ortadan kaldırıyor ve bütünsel bir görünüm kazandırıyor. Projede kullanılan yerel kaynaklı ahşaplardan olan zonalar 2018'de Storm Vaja fırtınasında düşen ladin ağaçlarından yerel ustalar tarafından üretilmiş. Yapıştırıcı ve reçine kullanılmadan inşa edilen duvar gibi, evin tüm bileşenlerinin, binanın kullanım ömrünün sonunda geri dönüştürülebilmesi amaçlanmış. Kusursuz bitişleriyle çatı ve cephenin bütünleştiği, kendine özgü trapezoid formuyla ayırt edilen CiAsa Aqua Bad Cortina, mimarlık stüdyosunun malzemenin saf haliyle kullanımı ve heykelsi form hedefinin bir sonucu.

Tüm cephelerde, evin biçimine de gönderme yapan yamuk formda büyük pencerelerin her biri yakınında yer alan Dolomite dağlarının farklı manzaralarına açılıyor. Bir mutfak ve oturma odasının yanı sıra dört yatak odası ve üç banyodan oluşan evde, beşinci yatak odası, çatı katında konumlanmış. Prefabrike çam ağacından duvarlar ve mobilyalarıyla yalın tasarım yaklaşımının bir uzantısı olan iç mekanda, vadideki kayalardan kesilmiş taş döşemeler kullanılmış. Masa ayakları ve kapı kolları gibi detaylarda da evin trapezoid formuna göndermeler var.

Yeni Proje - 2021-11-29T155254.560

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}