Doğayla temas ve inziva yeri

The Hermitage

İtalyan mimarlık stüdyosu Llabb , Cenova yakınlarındaki Trebbia vadisine bakan bir tepenin kenarına "tefekkür ve iç gözlem" için bağımsız bir ahşap kabin yerleştirdi. Apennine Dağları'nın dramatik manzarasıyla çevrili The Hermitage, yalnızca 12 metrekare büyüklüğünde.

İskandinav kabinleri ve Japon çay evlerinden esinlenen  kabin, gözlerden uzak bir stüdyodan yoga inzivasına kadar her şey için tasarlanmış tek bir alan içeriyor.Kumtaşı yatakları üzerinde duran dört ahşap ve çelik desteğin üzerine oturan bu yapı, Llabb'ın kendi marangozluk atölyesinde Okoume deniz kontrplağından hazırlanmış modüler bir ahşap yapıya sahip.

Stüdyoya göre, ve "kolayca ölçeklenebilen ve farklı kompozisyonlara uyarlanabilen" bu yapı manzara üzerinde minimum etki sağlıyor. İnşaatın basitliği, arazi üzerinde minimum etki yaratması ve yerel olarak kolayca tedarik edilebilen doğal malzemelerin kullanılıyor olması, bu minik yapının bulunduğu yer ile bağlarını güçlendiriyor. Bir inziva yeri olarak  tüm inşaat faaliyetlerine damgasını vuran antropizasyon yükünü hafifleterek insanları doğayla yeniden temasa geçiriyor.

Tam boy camlı bölümden tepeden ileriye uzanan Hermitage kabininde sürgülü bir kapıdan açılır kapanır bir kumaş tente ile korunan küçük bir ahşap terasa ulaşılıyor. Tamamen şebekeden bağımsız olacak şekilde tasarlanan çatısında fotovoltaik panellerin yanı sıra kompost tuvalet ve banyoda su bidonları bulunuyor. İçeride, uzun bir tezgah, kontrplak kaplı alanın sağındaki duvarın tüm uzunluğu boyunca uzanır. Ağaç gölgeliğini çerçeveleyen bir posta kutusu penceresinin altında yer alan bu pencere, depolama alanı içeren bir koltuk veya masa olarak kullanılmak üzere tasarlanmış.

Tezgâhın karşısında, kabinin arka tarafında küçük bir banyonun yanında oturma ve dinlenme alanı sağlayan katlanabilir bir yatak bulunuyor. Farklı seviyeler arasındaki etkileşim, zarif atmosfere tkatkıda bulunurken, depolama alanları ve teknik bölmeleri daha iyi yönetme imkanı sunuyor.

Luca Scardulla ve Federico Robbiano mimarlığa başlamadan önce Llabb'ı 2013 yılında, bir marangoz atölyesi olarak kurmuş. The Hermitage'ı yaratmadan önce stüdyo , Cenova'daki iki daireyi birleştirerek bölgenin denizcilik mirasına ustaca atıfta bulunan aydınlık, açık iç mekanlar yaratmış. 

Fotoğraflar: Studio Campo

the-hermitage-cabin-llabb-architecture_dezeen_2364_col_14-1704x1136

İnşaatın basitliği, arazi üzerinde minimum etki yaratması ve yerel olarak kolayca tedarik edilebilen doğal malzemelerin kullanılıyor olması, bu minik yapının bulunduğu yer ile bağlarını güçlendiriyor. 

the-hermitage-cabin-llabb-architecture_dezeen_2364_col_20-1704x1136
the-hermitage-cabin-llabb-architecture_dezeen_2364_hero-1704x959

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}