Etkileyici sütunlarla

Tenha Bir Ada Evi

Los Angeles merkezli mimarlık stüdyosu KoningEizenberg Architecture'un bir çift için tasarladığı ev, suya ve terk edilmiş bir kayıkhaneye bakıyor. Long Island yarımadasının Kuzey ve Güney nehir kollarının arasındaki, yalnızca tekneyle erişilebilen Shelter Island'da yer alıyor.

Modern Kabin

KoningEizenberg Architecture, eskiden bir bakıcının kulübesine ev sahipliği yapan tenha alanda peyzajı tamamlaması amaçlanan "modern bir kabin" tasarlamış. Bu ada evi biri akademisyen, diğeri psikanalist olan ebeveynler ve iki çocuğu için rahat bir inziva yeri olarak hayal edilmiş. Müşterilerin olmazsa olmazları arasında "bol gölge, açık hava duşu, büyük şömineler ve iyi havalandırma" var. 232 metrekarelik bir alanı kapsayan, araya ana girişin yerleştirildiği, biraz daha uzun bir kutuya bağlı tek katlı bir hacimden oluşan evde; kamusal ve özel alanlar arasında net bir ayrım var. Ortak alan evin alt kısmını kaplarken, uyku alanı daha yüksek hacimde bulunuyor.

Sedir kaplamalardan cephe

Cepheler, hava koşullarına dayanıklı olan uzun ömürlü sedir ağacından kaplamalarla sarılı. Eskidikçe gri renge dönüşen dış cephe kaplaması zaman geçtikçe daha fazla karakter kazanmaya devam edecek. Evin güney cephesi boyunca uzanan uzun, kapalı sundurma; aile aktivitelerine katılmak ve manzaranın tadını çıkarmak için rahat bir ortam sunuyor.  Pratik ve estetik amaçlar için dahil edilen sütunlar iç mekana ışık getirirken, ritim duygusu ve dokularla cesur bir görsel etki yaratıyor.

İç mekan, sedir duvar çıtaları, Douglas köknar yapısal kirişler ve sütunlar dahil olmak üzere bol miktarda ahşap kullanımına sahip. Mutfakta sırlı tuğladan tezgah arası, huş ağacından kontrplak dolap ve beton tezgahlar kullanmış. 

Cephedeki çıtalı ahşap, içeride dramatik gölgeler oluşturuyor. Sürdürülebilirliği odak noktasına koyan mimarlar, enerji üretmek ve fosil yakıt kullanımını azaltmak  amacıyla çatıya fotovoltaik paneller yerleştirmiş. Güney duvarda, ahşap havalandırma kanatları hava akışını tamamlıyor.

Drenajı iyileştirmek ve selden korunmak için zemin yükseltilmiş ve suyu evden uzaklaştıracak şekilde eğim verilmiş. 

Fotoğraflar: Michael Moran 

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Burçak Madran

Norman Foster Retrospektifi

shelter-island-house-koning-eizenberg-architecture_dezeen_2364_col_1-1704x1148

Evin güney cephesi boyunca uzanan uzun ve kapalı sundurma, aile aktivitelerine katılmak ve manzaranın tadını çıkarmak için rahat bir ortam sunuyor. Pratik ve estetik amaçlar için dahil edilen sütunlar iç mekana ışık getirirken, ritim duygusu ve dokularla cesur bir görsel etki yaratıyor.

shelter-island-house-koning-eizenberg-architecture_dezeen_2364_col_9-1704x1136
shelter-island-house-koning-eizenberg-architecture_dezeen_2364_col_7-1704x1217
shelter-island-house-koning-eizenberg-architecture_dezeen_2364_col_5-1704x1142
shelter-island-house-koning-eizenberg-architecture_dezeen_2364_col_4-1704x1140
shelter-island-house-koning-eizenberg-architecture_dezeen_2364_col_3-1704x1032

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}