İpekböceğine adanmış yapı

Silkworm Sanctuary

Meksikalı mimarlık stüdyosu LAMZ Arquitectura, San Pedro Cajonos'ta, Silkworm Sanctuary (İpek Böceği Barınağı) adlı bir müzeyi hayata geçirdi.Proje, Oaxaca eyaletindeki Sierra Norte'de yüksek ipek üretimi ile bilinen San Pedro Cajonos topluluğunu onurlandırmayı amaçlıyor. 

Luis Alberto Martínez Zuñiga liderliğindeki yaratılan İpekböceği Koruma Alanı, konumun topografyasına mükemmel bir şekilde uyum sağlıyor. Burası bir ev değil, herkesin ipekböceği yetiştirme süreci hakkında daha fazla bilgi edinmek için ziyaret edebileceği bir hükümet binası olduğundan, mimari çok daha etkileyici.

Bölgedeki topoğrafya nedeniyle proje, her bir hacmin yerleşip ortaya çıkmasını sağlama amacıyla doğru formu bulmak ve platformlar içinde dik veya çapraz açılar gibi iki seçeneğe uygun bir yürüyüş yolu oluşturmayı kapsıyor. Platformların amacı, önceden var olan ağaçlara saygı duyarak, ziyaretçileri bir yerden diğerine ulaştırmak için yeterli eğimi olan yürüyüş rampaları yaratmak. Mimarlar bu projeyi çözümlerken, her platform arasında iç-dış ilişkisini, peyzaja vurgu yaparak özellikleri ve sıcaklıkları birbirinden farklı olan her bir mekan arasında en doğru geçişin nasıl olması gerektiğini araştırmış. 

Yamaca diyagonal hacimler yerleştirmek alan üzerinde üçgen bir ızgara oluşturduğu için farklı işlev kriterlerini gündeme getirmiş; her işlev veya boşluk nedeniyle esneyen veya küçülen, böylece tasarımın dışında ve içinde gerilim yaratan, farklı gövdelerin/hacimlerin her biri arasında çok kenarlı bir yapı ortaya çıkmış. Evin içi, yüksek tavanlar, pencere duvarları ve taş zeminlerle aynı derecede etkileyici. Seçilen malzemelerin birden fazla amacı var: Birincisi, geniş alanlar üzerine kurulu strüktürel bir ızgara yaratan yapısal bir işleve sahip olmaları gerekiyordu. İkinci olarak, hacimsel gövdeler arasından ışığın geçmesine izin vererek şeffaflık oluşturmaları gerekiyordu. 

Bir tuğla yol olan yaya girişi sizi ana kapıya yönlendiriyor ve sonunda sizi çatı teraslarına götüren başka bir rampa için dönüş yapıyor. İçeride, iç sirkülasyonlar, ipekböceği yetiştirme sürecinin ilk faaliyetlerinin gözden kaçırılmasına izin verirken, atalar tarafından kullanılan tarihi eserleri sergileyen ana alanlara erişimde, engelli ve yaşlılar için akıcı bir geçişe izin veriyor. 

Köprüler ve yeterli eğime sahip eğimli çatılar ile birbirine bağlanan farklı çatılar, proje içindeki ve dışındaki ağaçların gölgeliklerinden geçerek ziyaretçilerin Sierra Norte Sıradağları ve çevredeki manzaranın muhteşem manzarasının keyfini çıkarmasını sağlıyor.

Fotoğraflar: Silkworm Sanctuary / LAMZ Arquitectura

01-portada-8d5a5552

Köprüler ve yeterli eğime sahip eğimli çatılar ile birbirine bağlanan farklı çatılar, proje içindeki ve dışındaki ağaçların gölgeliklerinden geçerek ziyaretçilerin Sierra Norte Sıradağları ve çevredeki manzaranın muhteşem manzarasının keyfini çıkarmasını sağlıyor.

8d5a5522
8d5a5543
8d5a5639
8d5a5645
8d5a5653
8d5a5744
8d5a5765
8d5a5831

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}