2023 Royal Academy Mimarlık Ödülü'nün sahibi

Shane de Blacam

İrlandalı Mimar Shane de Blacam ortak alanlar yaratma konusundaki kararlılığı ve projelerindeki üstün işçilik ve detaylarıyla  2023 Royal Academy Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü.

1976 yılında John Meagher ile birlikte de Blacam and Meagher imarlık firmasını kuran De Blacam,  yerel malzemelerin dikkatli bir şekilde entegrasyonuna ve insanlar için konforlu alanlar yaratılmasına odaklanan kolektif bir pratik yaratmayı amaçladı. Onu ödülle onurlandıran Londra Kraliyet Akademisi her yıl, çalışmaları toplum üzerinde anlamlı ve olumlu bir etki yaratan bireyleri veya kolektif uygulamaları öne çıkarmayı amaçlıyor.

Shane de Blacam kimdir?

1945'te Dublin'de doğan Shane de Blacam, kariyerine Londra'daki Barbican Estate'in mimarları olan Chamberlain, Powell ve Bon ile çalışarak başladı. Ardından bir süreliğine Louis I. Khan ile çalışmak üzere Amerika'ya taşındı. 1972'de Dublin'e döndü, ardından birinci sınıf yüksek lisans öğrencisi olarak Dublin Üniversite'sinin Mimarlık bölümüne girdi. Birkaç yıl sonra ortağı olan Meagher ile onun 2021'deki ölümüne kadar 45 yıl boyunca yakın bir mimari ortaklık ve dostluk sürdürdüler. Birlikte, Fransa ve İrlanda'da hem yeni inşa hem de restorasyon, konut kompleksleri ve Meksika, Portekiz ve İspanya’da (Balear Adaları) özel konut projelerinin tasarımı üzerine çalıştılar. Mimarlık stüdyosu, mimarlık ve koruma alanında aralarında İrlanda Kraliyet Mimarlar Enstitüsü'nün Gandon Madalyası'nın da bulunduğu birçok altın ve gümüş madalya ile ödüllendirilerek uluslararası çapta tanınırlığa ulaştı. 

Dorfman Ödüllerinin finalistleri kimler?

Aynı duyuruda dünyanın dört bir yanından mimarlığın gelecekteki potansiyelini vurgulayan ofislere verilen Dorfman Ödüllerini de açıklayan Royal Academy'nin 2023 finalistleri; Meksika'dan COMUNAL ve Taller Gabriela Carrillo , İspanya'dan H Arquitectes ve Vietnam'dan Tropical Space oldu.

Royal Academy Mimarlık Ödülü

Bu yılın Royal Academy Mimarlık Ödülü jürisine Níall McLaughlin başkanlık ediyor. Jürinin diğer üyeleri ise Roksanda Ilinčić, Farshid Moussavi, Vicky Richardson, RA küratörleri Drue Heinz, Eva Rothschild ve Sumayya Vally gibi isimlerden oluşuyor. Royal Academy Mimarlık Ödülü'nün önceki kazananları arasında Fransız Mimar ve sosyal konut öncüsü Renée Gailhoustet, Diller Scofidio + Renfro ve Cristina Iglesias da yer alıyor.

Bunlar da ilgini çekebilir:

shane-de-blacam-receives-the-2023-royal-academy-architecture-prize_9

Mimarlık stüdyosu, mimarlık ve koruma alanında aralarında İrlanda Kraliyet Mimarlar Enstitüsü'nün Gandon Madalyası'nın da bulunduğu birçok altın ve gümüş madalya ile ödüllendirilerek uluslararası çapta tanınırlığa ulaştı.

shane-de-blacam-receives-the-2023-royal-academy-architecture-prize_2
shane-de-blacam-receives-the-2023-royal-academy-architecture-prize_6
shane-de-blacam-receives-the-2023-royal-academy-architecture-prize_3

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}