Teksas Fort Vorth'da

Sedir Ağacından Köprü

Yaşamını Oregon'a bağlı Portland'da sürdüren Volkan Alkanoğlu, "plug-and-play urbanism" tasarım stratejisine uygun bir yaya köprüsü tasarladı. Sularda sürüklenen kütüklere benzeyen Drift adlı bu heykelsi köprü kullanıma açıldı.

Fort Worth Public'ın "hem heykel hem altyapı işlevi üstlenecek bir yapı" isteğine karşılık sedir ağacı ve çelikten üretilen köprü, kentin South Hills yerleşim bölgesinde Trinity River gezinti yolu güzergahında yer alan iki parkı birbirine bağlıyor. Derenin mevsimsel dönüşümünden ilham alan; aynı zamanda patikanın geçtiği  iki mahalleyi birbirine bağlayan köprünün tasarımında  bir başka referans noktası da Ray ve Charles Eames'in ikinci dünya savaşında yaralanan askerler için tasarladığı yenilikçi kontrplak bacak desteği.

Başlangıçta tümüyle çapraz lamine ahşaptan (CLT) yapılması planlansa da kısıtlı bütçe nedeniyle, sedir ağacından paneller dalgalı form oluşturacak biçimde CNC'de tek tek kesilerek çelik strüktür üzerine giydirilmiş. Saha dışında inşa edilen yapı, sadece birkaç saatlik bir çalışmayla tek parça halinde vinç ile dere üzerine yerleştirilmiş.

19 metre uzunluğunda, içi boş bir kütük veya kanoyu andıran ahşap hacim, yapının ayak izini en aza indirmek için bir rip-rap drenaj sistemi içeren payandalar üzerinde dengelenmiş. Heykelsi formu oluşturmak için gemi inşa tekniklerine atıfta bulunan tasarımcı, yeni teknolojilerin de yardımıyla “Plug-and-play urbanism” (Tak ve çalıştır şehircilik) tasarım stratejisinini sergileme fırsatı bulmuş.

Bir tipoloji olarak yaya köprüsü, birçok mimar ve tasarımcının sıra dışı şekiller ve malzemelerle denemeler yapmasına olanak sağlıyor. Alkanoğlu'nun önceki çalışmaları, yaratıcı malzeme keşifleri yoluyla yapılı çevreyi dönüştürmeyi amaçlayan bir dizi heykelsi müdahaleyi içeriyor.

 

Fotoğraflar: Peter Molick

Yeni Proje (27)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}