Bataklığa bakan

Saltmarsh Evi

Stirling ödüllü mimarlık stüdyosu Niall McLaughlin Architects, Isle of Wight'ta bir gelgit havzasının bataklığına bakan bakır piramidal çatılı, çelik strüktürlü prefabrik bir evi tamamladı. Kraliyet İngiliz Mimarlar Enstitüsü'nün 2023 Ulusal Ödüllerini kazanan otuz projeden biri olan Saltmarsh Evi,  Londra dışından katılan birkaç projeden biriydi.

Yüksek performanslı bir termal zarfa sahip olacak şekilde tasarlanan ev; mutfak, yatak odası ve banyo olmak üzere üç küçük odayla çerçevelenmiş uzun bir oturma ve yemek alanından oluşuyor. Ödüllü ev, adanın kuzeydoğusunda 1860'lara ait, ikinci derece koruma statüsünde olan bir Viktorya evinin bahçesinde yer alıyor.  Meralar, akçaağaç, meşe ve fındık ağaçlarının olduğu zengin bir ormanlık alanı kapsayan bu bölge, gölün kıyısında eski bir gelgit değirmeninin kalıntılarına ve onun ötesinde bir limana bakıyor.

Manzara üzerinde yüzer gibi

Ev; farklı çamur tabakaları, bataklıkları, alçak su havuzları ve kum tepeleri nedeniyle Özel Bilimsel İlgi Alanı olarak belirlenen arazisinin kıyı manzarası üzerinde "yüzer gibi" tasarlanmış.

Uzun çimenlerin ve meyve ağaçlarının arasından geçen dolambaçlı bir yol, su kenarındaki bir yokuşun dibinde yer alan eve çıkıyor. Ev, çatısını oluşturan koyu kahverengi patine bakırdan dört piramidal çıkıntı ile kendini gösteriyor. 

Prefabrike sistem

Stüdyonun anlatımına göre çatının ayrıksı formu, bir zamanlar tepenin yukarısındaki mutfak bahçelerini süsleyen 20. yüzyılın başlarındaki cam evlerin tekrar eden eğimli çatılı cam modüllerine atıfta bulunuyor. Niall McLaughlin Architects, binayı 5x5 metrelik bir ızgara plan etrafında düzenlemiş. İnce dört parçalı boru biçimli çelik kolonlar, her taraftaki iç alanları kaplayan ve evin oturduğu yükseltilmiş ahşap platforma sığınak sağlayan hafif çatıyı desteklemek için yükseliyor. Çatı ve zemininde yalıtımlı prefabrike kaset sistemi kullanılarak inşa edilmiş. Çelik strüktür; mutfak, yatak odası ve banyoyu barındıran üç bölme saha dışında inşa edilerek yerine konmuş. 

Çelik kolonlar ve kafes kirişlerin desteklediği bakır çatısıyla evin denize bakan tarafında üç adet üç camlı pencere bulunuyor. Motorlu karşı ağırlıklar içeren bir mekanizma ile tasarlanan pencereler, zemin seviyesinin altına inebiliyor ve tüm güneydoğu cephesini açarak bina boyunca doğal hava akışına izin veriyor. 

Gün ışığını kontrol eden panjurlu çatı panelleri

Evin içinde, zengin bir altın rengine boyanmış çelik çerçeve ile bina iskeleti vurgulanmış. Piramidal çatının alt tarafı ahşapla kaplanmış; güneş enerjisi kazanımını kontrol etmeye yardımcı olmak için iç mekanın aydınlatılmasını kontrol eden panjurlu çatı panellerine sahip. Duvarlar ve zemin ise sıcak ve doğal bir estetik sağlayan hafif ahşapla kaplanmış. Mekana göre tasarlanan raf üniteleri duvarları kaplayarak geometrik dokuma duvar askılarını çerçeveliyor. Yaşam alanının sonunda yükseltilmiş bir granit platform üzerinde bir odun sobası yer alıyor.

İç mekanda ayrıca, gelgit tuzlu bataklığının panoramik manzarasını sunan güneydoğu cephesi boyunca entegre ahşap oturma yerleri bulunuyor. Aşınmış gümüş rengi güverte ile birlikte, bu malzemeler çevredeki mera ve bataklığın sıcak ve soğuk tonlarını yansıtıyor. 

Niall McLaughlin Architects, 1990 yılında kurulmuş bir Londra firması. Stüdyonun tamamladığı  tamamlanan son projeler arasında İrlanda, Limerick'te kırmızı tuğla kule ve tonozlu tavanlara sahip bir müze ve Cambridge, İngiltere'deki Magdalene College'daki Stirling Ödüllü Yeni Kütüphane yer alıyor.

Fotoğraflar: Nick Kane 

Proje Künyesi

Mimar: Níall McLaughlin Architects
Yapı Mühendisliği:  Smith ve Wallwork
M&E Mühendisliği: Ritchie + Daffin
Planlama ve Kültürel Miras Danışmanlığı: Montagu Evans
Peyzaj Tasarımı: Kim Wilkie
Ana Yüklenici: Milimetre
Çatı Kaplaması: Roles Broderick
Elektrik Sistemi : First Avenue
Mekanik: Clarks Mechanical
Yangın ve güvenlik: Wessex

Bunlar da ilginizi çekebilir:

niall-mclaughlin-architects-saltmarsh-house-steel-glass-home-isle-of-wight_dezeen_2364_col_2-1704x1137

İç mekanda ayrıca, gelgit tuzlu bataklığının panoramik manzarasını sunan güneydoğu cephesi boyunca entegre ahşap oturma yerleri bulunuyor. Aşınmış gümüş rengi güverte ile birlikte, bu malzemeler çevredeki mera ve bataklığın sıcak ve soğuk tonlarını yansıtıyor. 

niall-mclaughlin-architects-saltmarsh-house-steel-glass-home-isle-of-wight_dezeen_2364_col_5-1704x1136
niall-mclaughlin-architects-saltmarsh-house-steel-glass-home-isle-of-wight_dezeen_2364_col_9-1704x1128
niall-mclaughlin-architects-saltmarsh-house-steel-glass-home-isle-of-wight_dezeen_2364_col_15-1704x1362
niall-mclaughlin-architects-saltmarsh-house-steel-glass-home-isle-of-wight_dezeen_2364_col_19-1704x1302
niall-mclaughlin-architects-saltmarsh-house-steel-glass-home-isle-of-wight_dezeen_2364_col_21-1704x2077
niall-mclaughlin-architects-saltmarsh-house-steel-glass-home-isle-of-wight-sq-hero_dezeen_2364_col_2-1704x959

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}