Danimarka tasarımının klasiklerinden

Penguin Sandalye

Danimarkalı mobilya markası MENU, klasik ve eğlenceli tasarımıyla Penguin sandalyeyi yeniden piyasaya sürüyor. Sandalyenin adı, aerodinamik şeklinin yanı sıra yüzgeç benzeri sırtlığı ve kullanıcıyı çevreleyen kolçaklarından geliyor.

1953 yılında Danimarkalı mobilya tasarımcısı Ib Kofod-Larsen'in tasarladığı hafif, zarif ve heykelsi bir yemek masası sandalyesi olan Penguin, Danimarka Modern'in nadir simgelerinden biri. Sandalye, Amerika Birleşik Devletleri'nde piyasaya sürüldüğünde Ib Kofod-Larsen Chair diye de adlandırılıyordu; bu yüzden Kofod-Larsen'in de bir anlamda imza ürünü haline geldi. Minyon, narin çerçevenin aksine hafif büyük oturma ve sırtlığı organik şekilli büyük kabuk oluşturuyor. Çok sayıda kişiliğe sahip sofistike, cesur bir sandalye olmakla birlikte sıradan da görünüyor. Sandalyenin arkasındaki penguen şeklindeki paletleri, Ib Kofod-Larsen'in basit ve dürüst estetiğinin tipik bir örneği. Sırtlık, konfor ve destek sağlamanın yanı sıra benzersiz bir oturma deneyimi için vücudun şeklini alıyor.

"Oyuncu ancak sofistike, sırtlığında vücudu kucaklamak için uzanan kanat benzeri uzantıları olan sandalye" diye tanımlayan marka, uzanmak için daha geniş bir oturmalığı olan alçak bir versiyonunu da üretmiş. 21. yüzyıl kullanıcıları için yeniden tasarlanan sandalye, şimdi üç farklı ve çok yönlü seçenekle geliyor.

Penguin yemek sandalyesi masaya rahatça sığacak şekilde dik bir profile sahipken Penguin şezlong daha derin ve alçak formuyla uzanmak ve rahatlamak için mükemmel. Her üç versiyon  meşe, ceviz veya ahşap kaplama seçenekleriyle birlikte koltuk için çeşitli döşeme seçenekleriyle sunuluyor. Penguin sallanır sandalyenin yenilenen tasarımında ise ritmik ve rahat bir şekilde ileri geri sallanmayı sağlayan ahşap ayaklar eklenmiş. Yalın çizgisi, sandalyenin farklı işlevlere sahip yaşam alanlarına kolayca entegre olmasını sağlıyor.

penguin-chair-more-showroom_dezeen_2364_col_2-1704x2356
penguin-chair-more-showroom_dezeen_2364_col_3-1704x2386
penguin-chair-more-showroom_dezeen_2364_col_6-1704x1885
penguin-chair-more-showroom_dezeen_2364_col_8-1704x959

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}