Olimpiyat Meşalesinde

Nendo İmzası

Tokyo 2020 Olimpiyatlarının açılış töreninde odak noktasında yer alan" yeşil hidrojen" yakıtlı olimpiyat meşalesi, Japon tasarım stüdyosu Nendo tarafından tasarlandı.

Nendo'nun kurucusu Oki Sato'nun "güneşin altında herkes eşittir ve herkes aynı enerjiyi alır" konseptinden ilham alarak tasarladığı beyaz renkte, dinamik küre biçiminde strüktür yansıtıcı iç kısımları olan 10 adet alüminyum panelin bileşiminden oluşuyor.

Kengo Kuma tasarımı Tokyo Ulusal Stadyumu'nda gerçekleşen açılış töreninin sonunda paneller açılarak Japon tenisçi Naomi Osaka'nın yakacağı olimpiyat meşalesi ortaya çıkmıştı. Çiçek hareketiyle açılan tasarımıyla ilgili Nendo, "Bu strüktür, sadece güneşin kendisini değil, aynı zamanda bitkilerin filizlenmesini, çiçeklerin açmasını ve göğe açılan eller  gibi ondan elde edilebilecek enerji ve canlılığı da ifade ediyor."

"Sıfır karbon" emisyonunu hedefleyen Tokyo 2020 Olimpiyatlarında meşale, ilk kez "yeşil hidrojen" ile yakılıyor. Hidrojen, ülkenin batısındaki Japonya'nın Fukushima Eyaletindeki bir tesiste güneş enerjisi kullanılarak suyun elektrolizi yoluyla oluşturulmuş.Önceki Olimpiyat alevleri için yakıt olarak kullanılan propanın aksine, yeşil hidrojen görünmez, renksiz bir alevle yanıyor; o yüzden görünür sarı alevler elde etmek için hidrojene sodyum karbonat püskürtülmüş. Brülörün çevresinden püskürtülen sulu çözeltinin miktarı ve yönü, hidrojen miktarı ve valfin açısı hesaplanarak "alevin hareketi ve biçimi odun alevi gibi görünecek şekilde" tasarlamış.

Sera gazı emisyonu oluşturmadan yanan hidrojenin olimpiyat meşalesi için kullanılması oyunların çevresel etkisini azaltmak için düşünülmüş birkaç girişimden biriydi. Olimpiyat podyumları ve madalyaları da geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış. Yeni inşaatların yapılmadığı olimpiyat alanında tüm etkinliklerde, -1964'teki oyunlar için inşa edilen birkaç mekan da dahil- daha önce var olan yapılar kullanılıyor.

New Project - 2021-06-03T081259.839

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}