Melbourne'da

MPavilion 2023'ü Tadao Ando Tasarlayacak

Naomi Milgrom Vakfı tarafından seçilen yıllık mimarlık komisyonu, Japon mimarın Melbourne Southbank Sanat Bölgesi'ndeki Kraliçe Victoria Bahçeleri için bir pavyon tasarlamasını istedi.

"MPavilion İçin Seçildi."

MPavilion için seçilen, dünyanın yedinci önde gelen uluslararası mimarı olan Pritzker ödüllü Tadao Ando selefleri gibi Avustralya'daki ilk çalışmasına imza atmış olacak. Ando, henüz gizli tutulan ve basınla paylaşılmamış olan tasarımını tarif ederken "ebedi" olarak nitelendiriyor ve şöyle açıklıyor: ​​"MPavilion'un tasarımı, Melbourne'daki Queen Victoria Gardens'ın halka açık bahçelerinde bir sonsuzluk sahnesi bulma arzusuyla başladı. Ebediliği malzeme veya yapısıyla  değil, insanların kalbinde hep yaşayacak bir manzara yaratacak olmasıyla ilgili."

"MPavilion her yıl benzersiz bir tasarım dili ve sosyal amacı olan mimarları görevlendiriyor ve onlara vizyonlarını gerçekleştirmeleri için tam bir özgürlük veriyor." diyen vakfın kurucusu Naomi Milgrom; bir yerin özgünlüğünü tasarımıyla yanıt vermesi ve bir yerin özelliğini ona dahil etmesi nedeniyle  bu yıl Ando'nun seçildiğini söyledi. "Ando'nun mimarinin bir toplumu şekillendirebileceğine olan inancına uzun zamandır hayranlık duyuyorum." diyen Milgrom, "MPavilion'un 10. edisyonuna hazırlanırken, mimarın Avustralya'daki ilk çalışmasını paylaşmayı ve bu pavyonun Melbourne'ün kültürel ve toplumsal yaşamında hayati bir yer haline gelmesini dört gözle bekliyoruz." diye ekledi.

"Mayıs ayında açıklanacak olan tasarım, 16 Kasım'dan itibaren halka açık olacak."

Atölye çalışmaları ve performanslar da dahil olmak üzere ücretsiz kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan MPavillionlar, sezon bittiğinde Victoria eyaleti halkına verilerek kalıcı bir eve taşınıyor. Şu sıralar Queen Victoria Gardens'ta Tayland’lı Mimar Rachaporn Choochuey ve All Zone imzalı, tepesi bir ağacın altında olma hissini verecek biçimde tasarlanmış parlak turuncu bir kanopiden oluşan pavyon sergileniyor. 

​​Japonya'nın en üretken mimarlarından biri olan Tadao Ando,  Işık Kilisesi ve Naoshima Çağdaş Sanat Müzesi gibi projeleriyle tanınıyor. Son çalışmaları arasında video oyun şirketi Nintendo'nun eski genel merkezinin bir otele dönüştürülmesi ve Paris'teki tarihi Bourse de Commerce binasının yeniden tasarlanması yer alıyor .

Fotoğraf: John Gollinas

Bunlarda ilginizi çekebilir

Kaykay Pisti

Ceviz Ağacı

 

tadao-ando-selected-to-design-the-10th-mpavilion-in-melbourne-australia_2
tadao-ando-selected-to-design-the-10th-mpavilion-in-melbourne-australia_1

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}