Çim Çatılı İzlanda Evi

KRADS Mimarlık Stüdyosundan

KRADS mimarlık ofisi, İzlanda'da Thingvallavatn Gölü'ne bakan yeşil çatılı tatil evini tamamladı. Göl manzaralarını çerçeveleyen geniş açıklıkları olan ev, onun doğal çevresiyle uyumlanmasını kolaylaştıran çim kaplı bir çatıya sahip.

Harika Bir Manzara

Güneybatı İzlanda'da yarık-vadi gölüne doğru uzanan yemyeşil bir yamaçta  manzaradan olabildiğince yararlanmak için tasarlanmış ama bir yandan,yeşil çatısı ve karartılmış ahşap kaplamalarıyla bu olağanüstü manzaranın da bütünleşik bir parçasına dönüşüyor. Tatil evinin sahipleri ise İzlanda müzik dünyasının en büyük yıldızlarından ikisi olan Danimarkalı şarkıcı-söz yazarı Tina Dickow ve İzlandalı çok enstrümantalist ve şarkıcı-söz yazarı Helgi Jónsson. Mimarlara göre, performans sanatçısı olarak geçmişleri çiftin yaratıcı süreci anlayıp tasarıma dahil olmak konusunda daha hevesli olmasını sağlamış; ve böylece bu süreç fikir alışverişi ile yönünün belirlendiği bir yolculuğa dönüşmüş.

Binanın eğimli arsa üzerindeki konumu, peyzaja müdahaleyi en aza indirmek ve arazinin bulunduğu yükseklikten en iyi şekilde yararlanmak için dikkatlice seçilmiş.  Arazi ile diyalog halinde olan ahşap evin beton temeli, peyzajın hareketini takip eden üç kademeli düzlem üzerinde duruyor. Benzer bir şekilde, yerel çim ve yosunların kapladığı çatı yüzeyinin bir kısmı yamacın aşağısına, bir kısmı da tepeye doğru eğimli. Eğimli yeşil çatı, oyun odası ve ek yatak odası olarak tasarlanmış bir çatı katından erişilebilen kullanılabilir bir dış mekân olarak tasarlanmış.

Çevredeki bitki örtüsüne mümkün olduğunca en az müdahaleyle, Thingvallavatn gölü ve Skjaldbreið dağına bakan manzaradan olabildiğince yararlanmak amacıyla ev farklı kotlar yaratılarak düzenlenmiş. Ortasında küvetin de olduğu sade çizgilerdeki salon,  Thingvallavatn Gölü'ne bakıyor; giriş ise doğrudan, mekân içindeki yükseklik hissini vurgulayan eğimli bir ahşap tavana sahip açık plan mutfak ve yemek alanına açılıyor. Sürgülü kapılar, yemek alanını, yakındaki ağaçların arasından güneybatıya doğru,  Jórutindur ve Hátindur dağlarına bakan manzaralı bir terasa bağlıyor.

Yemek alanının yanında konumlanan düşük kottaki salon, gölün panoramik manzarasını çerçeveleyen pencerelerle çevrili. Salonun etrafındaki , gerektiğinde kapatılabilen dikdörtgen bir küvetin de olduğu zemin, ilave oturma alanı sağlıyor. Mutfağın yanındaki bir dizi basamak, çok amaçlı çatı katına çıkan ana merdivenin olduğu başka bir kota bağlanıyor.

Dikkatleri manzaraya odaklamak ve çevreyle güçlü bir bağlantı oluşturmak için evin her yerinde doğal malzemelerin hakim olduğu sade bir malzeme paleti kullanılmış.

Fotoğraflar: Marino Thorlacius

Proje Künyesi

Mimar: KRADS
Müşteri: Tina Dickow ve Helgi Hrafn Jónsson
Mühendis: Emil Þór Guðmundsson
Girişimci: Smíðandi ehf. / Misafir Þráinsson
İç marangozluk ve dış detaylandırma: Helgi Hrafn Jónsson, Jón Árni Þórisson, Christian Danielsen
 

Rogers Stirk Harbour

Kristján Eggertsson ve Kristján Örn Kjartansson tarafından yönetilen KRADS mimarlık stüdyosunun İzlanda ve Danimarka'da ofisleri bulunuyor. İskandinav mimari geleneklerini uluslararası bir dille yorumlamayı hedefleyen KRADS'ın önceki projeleri arasında İzlanda'nın sahil yollarından birinde konumlanan kavisli, beton bir servis istasyonu da var.

14_KRADS_thingvellir
03_KRADS_thingvellir
04_KRADS_thingvellir
05_KRADS_thingvellir
07_KRADS_thingvellir
08_KRADS_thingvellir
09_KRADS_thingvellir
15_KRADS_thingvellir
17_KRADS_thingvellir

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}