3XN Danimarka'daki

Klimatorium Projesini Tamamladı

3XN ve SLA Danimarka'nın batı kıyısında bir liman kenti olan Lemvig'de, uluslararası iklim merkezi olması planlanan Klimatorium projesini tamamladı.

İklim merkezinin dalgalı ahşap cephesi, iklim, fırtına ve su dalgaları araştırma merkezi olan binanın temel işlevlerini ifade etmesinin ötesinde, liman bölgesinin tekne yapım geleneğine ve mirasına atıfta bulunuyor. Sadelik odaklı bir mimari konsepte sahip olan Klimatorium, ahşap, beton ve çelikten oluşan malzeme paletinin rustik ama çağdaş estetiğini sergiliyor. Cepheye oyulmuş dalga benzeri form, ana girişin üzerinde yükseliyor ve liman bölgesinde ayırt edici bir simge olarak yapıya güçlü bir kimlik kazandırıyor.

Kavisli, içbükey formda, aynı zamanda bank olarak kullanılabilecek ahşap basamaklar, binanın üst katını doğrudan güneş ışığından koruyan siyah boyanmış ahşap latalarla kontrast oluşturan doğal bir ahşap kaplamaya sahip. Zemin kat seviyesinde, limanın manzarasına açılan cam cephe şeffaf görünümüyle, giriş kısmında ziyaretçiler için davetkar bir his yaratıyor. Liman bölgesindeki mevcut binaların ölçeğini aşmayan iki katlı yapı, ofisler, toplantı odaları, ortak alanlar ve halka açık bir kafe ve sergi alanını barındırıyor.

Gelecekteki sel baskınlarından korunması amacıyla yükseltilen Lemvig limanında konumlanan iklim merkezinin peyzaj tasarımında SLA, iklim krizine karşı doğa odaklı tasarımın deneyimlendiği mikro iklime sahip yeşil kentsel alan oluşturmuş. Denize erişimi engelleyen bir bariyer oluşturmak yerine, su kenarında eğlence veya etkinliklere ev sahipliği yapacak olan ahşap bir iskele tasarlamış.  Klimatorium'u çevreleyen alan, bölgeye hakim rüzgar koşullarını temsil eden meteorolojik izobar çizgileri referans alıyor. Manzara boyunca sezgisel bir rota oluşturan bu motif, rekreasyon amaçlı kullanılan korunaklı alanlar da yaratmış. Kıyı ortamlarında gelişen yerli türlerin ekili olduğu yeşil alan içinde su oyun alanını, yürüyüş parkurlarını ve çok amaçlı spor sahasını rüzgardan kısmen koruyacak ağaçlar da dikilmiş.

 

Fotoğraflar: Adam Mork

New Project - 2021-06-03T081259.839

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}