Vale For'da Ribeiro'dan

Kestane Evi

Portekizli João Mendes Ribeiro, Vale Flor kırsalında bir kestane ağacının etrafında "zarif bir sığınak" yaratmış. Siyah boyalı ahşapla ve kontrplak panellerle kaplı konutun açılı cam duvarları, evin merkezinde duran yaşlı ağacın yakın plan görüntülerini çerçeveliyor .

Mimar tasarımın başlangıç ​​noktasını "'genius loci'den, yani asırlık büyük kestane ağacının durduğu yerin ruhundan alıyor. Kestane Evi'nin 25 metrekarelik alanı kapsayan hacmi içinde, bir oturma alanı, mutfak ve uyku alanı, merkezi bir bağımsız şömine etrafında düzenlenmiş bir odada kurgulanmış. Doğu kenarı boyunca, bu alanın duvarları, ev ile ahşap güverteli bir teras arasında duran mevcut kestane ağacını kucaklamak için içe doğru açı yapıyor.  Tam boy pencereler, yaşam alanındaki ağaç gövdesinin bir görünümünü çerçeveleyerek, iç mekan ile manzara arasında yıl boyunca değişen yakın bir bağlantı oluşturuyor.

Evin geometrisi, ağaç gövdesi ve dalları tarafından kırılıyor ve geriliyor; binayı ağaç kanopisine doğru açıyor ve yıl boyunca mevsim ve hava değişikliklerini gözler önüne seriyor. Kestane Evi'nin güney ucunda, ahşap bir merdivenle ilave bir yatağın ve kuzeyde ise bir banyonun bulunduğu küçük bir asma kata çıkılıyor. Evin her iki ucunda kelebek tarzı eğimli bir çatı yükseliyor ve burada büyük pencereler banyoyu aydınlatarak asma kat alanına geniş manzaralar kazandırıyor.

Kestane Ev, ısı ve ses yalıtımı sağlayan yonga levha (OSB) ve mantar panellerle kaplı ahşap bir strüktür kullanılarak inşa edilmiş. İç duvarlar, tavanlar ve mobilyalar, iç mekana "sıcak ve davetkar" bir atmosfer getiren kontrplak panellerle tamamlanırken, minimum donanım dikkatin dış mekana odaklanmasına yardımcı oluyor.

Riberio gibi birçok mimar, mevcut ağaçları tasarımlarına dahil ederek doğal alanlar üzerindeki etkilerini en aza indirmeye çalışıyor. Brezilya'da Luciano Basso, bir çam ağacının etrafında yükseltilmiş beton bir ev oluştururken, Avustralya'da Alexander Symes , bir ağaç gölgelik içine tünemiş teraslı bir uzantı tasarladı .

Fotoğraflar: José Campos

chestnut-house-joao-mendes_1

Evin geometrisi, ağaç gövdesi ve dalları tarafından kırılıyor ve geriliyor; binayı ağaç kanopisine doğru açıyor ve yıl boyunca mevsim ve hava değişikliklerini gözler önüne seriyor.

chestnut-house-joao-mendes_2
chestnut-house-joao-mendes_3
chestnut-house-joao-mendes_4
chestnut-house-joao-mendes_5
chestnut-house-joao-mendes_6
chestnut-house-joao-mendes_7

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}