Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli

IPCC 6. Değerlendirme Raporu Yayımlandı

BM'in iklim değişikliği ile ilgili bilimi değerlendirme organı olan IPCC (Intergovernmental Panel on Climate Change) yakın zamanda küresel ısınmanın boyutunu belgeleyen kapsamlı bir rapor yayınladı. Rapor, 1.5 santigrat derece eşiğini aşma zamanıyla ilgili yeni tahminleri sunarak, sera gazı emisyonlarını azaltmak için acil ve büyük ölçekli eylem çağrısında bulunuyor.

2018'in son IPCC raporundan bu yana, dünya şiddetli sel, kuraklık ve uzun süreli sıcak hava dalgaları gibi aşırı hava olaylarında bir artış olduğunu ortaya koyuyor. 14000'den fazla bilimsel makaleye dayanan ve iklim değişikliğinin en güncel değerlendirmesi olan araştırma, deniz seviyesinin yükselmesi gibi halihazırda harekete geçirilen değişikliklerin geri döndürülemez olduğunu ve karbon emisyonlarında sürekli azalma olsa bile sıcaklıkların dengelenmesinin 20 ila 30 yıl süreceğini vurguluyor. Aynı zamanda, küresel sıcaklığın önümüzdeki 20 yıl içinde 1.5 derece eşiğine ulaşmasının veya hatta geçmesinin beklendiğini ortaya koyuyor. Kentsel alanlar, daha yoğun yağışlar nedeniyle artan ısı dalgaları, su baskınları ve kıyı bölgelerindeki deniz seviyesinin yükselmesiyle karşılaşacak.

IPCC raporunun yayınlanmasının ardından UK Architects Declare karar vericileri iklim krizini toplu olarak nasıl ele alacakları konusunda bir diyaloga davet etti ve tasarım profesyonellerini anlamlı değişimi desteklemek için uygulamalarını yeniden değerlendirmeye çağıran bir bildiri yayınladı.  Mimarlık mesleğinin iklim değişikliğini azaltmadaki rolünü genişletme taahhüdünü bir kez daha belirterek mimarlık, mühendislik ve inşaat (AEC) endüstrisinin her yerinden uygulayıcıları çevresel krizle ilgili olumlu eylemde bulunmaya davet etti.

UK Architects Declare, 2018 IPCC özel raporundan sonra yapılı çevre uygulaması, düzenlemesi ve politikasının zihniyetini değiştirmek için kuruldu. "Bugünkü rapor, iklim çöküşünün en kötü sonuçlarından kaçınmak için hızla sıfır karbonlu bir dünyaya geçiş ihtiyacını bir kez daha vurguluyor" diyen  Architects Declare'in kurucu ortağı Steve Tompkins, "Şu anda ihtiyacımız olan şey siyasi desteğe ve harekete geçmek için kolektif cesarettir" diyerek endüstrinin uygulayıcılarına bir kez daha çağrı yaptı.

Yeni Proje (27)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}