Venedik'te, deniz feneri görünümünde

Hanji Evine Dair

Stefano Boeri Architetti tasarımı Hanji Evi , Venedik Bienali kapsamında Palazzo Contarini Polignac'ta sergilenen Koreli sanatçı Chun'un yarattığı 40 büyük ölçekli dut kağıdı kabartması, heykel ve enstalasyonu içeren Chun Kwang Young: Times Reimagined sergisiyle diyalog içinde yapılan bir sergi pavyonu.

Kültürel Bir Zenginlik "Hanji"

Kore'nin geleneksel Acem dutundan kağıt yapım tekniği olan “Hanji”,  son derece dirençli oluşu nedeniyle “bin yıllık kağıt” diye de anılıyor. Koreli sanatçı Chun'un canlı varlıkları andıran metamorfik yaratıkları veya tarihi ve kültürel sembolizmle dolu  muhteşem sahneleri öncelikle bu tekniği kullanarak yaratmış. 

Palazzo'nun bahçelerine kurulmuş, Venedik'teki Büyük Kanal'a bakan Hanji Evi ,uzaktan ahşap bir köşk, pratik bir 'kağıt-ağaç mimarisi' modeli ve bir fener gibi görünüyor. Tasarım, kağıdı sonsuz sayıda katlamanın eğlenceli ve bir o kadar da meditatif uygulaması olam kağıt katlama sanatından da esinlenmiş. Şekli,  basit geometrik modülerliğe dayalı geleneksel Kore ve Doğu Asya evlerinin yanı sıra Doğu Asya'nın eski kağıt katlama ve tangram uygulamalarını hatırlatıyor. Yapı, dört piramidin ortada düzenli bir eşkenar dörtgen şeklinde düzlemsel bir yüzey tanımladığı hacimlerin basit bir kombinasyonundan oluşuyor. 

Dıştan bakıldığında sergiyi içine alan bu kabuk, Hanji Evi'ne değerli ve aynı zamanda eğlenceli bir nesne, hem içinde bulunduğu muhteşem Rönesans mimarisini hem de onu çevreleyen sanat eserlerini aydınlatan bir deniz feneri görünümü de veriyor. Hanji Evi'nin içinde medya sanatçısı Calvin J. Lee imzasını taşıyan gerçek zamanlı bir etkileşimli sanat enstalasyonu da bulunuyor.  Lee, sanatçı Chun Kwang Young'ın oluşturduğu üçgen hanji paketlerini sanal forma dönüştürmüş. Hanji Evi'nin içindeki sakin ortam , ziyaretçilerin Chun'un eserlerinin içinden geçiyormuş gibi rahatlayıp iç dünyalarını keşfetmeleri için sürükleyici bir alan sunuyor. 

Chun Kwan Young, 30 yıldır canlılar arasındaki karşılıklı bağlılık ve ilişkilerinin sosyo-ekolojik değerleri teması altında çalışıyor. Ekolojide birbirine bağlılık , tüm canlıların üremesi ve hayatta kalması için mutlak bir faktör olduğu kadar, biyolojik çeşitliliğin sağlanması ve her türlü olumsuz koşulda sürdürülebilirliğin sağlanması için de esastır.

Fotoğraflar. Alice Clancy

03-tr-courtesy-cky-photo-alice-clancy

Palazzo'nun bahçelerine kurulmuş, Venedik'teki Büyük Kanal'a bakan Hanji Evi uzaktan ahşap bir köşk, pratik bir 'kağıt-ağaç mimarisi' modeli ve bir fener gibi görünüyor. Tasarım, kağıdı sonsuz sayıda katlamanın eğlenceli ve bir o kadar da meditatif uygulaması olam kağıt katlama sanatından da esinlenmiş.

05-tr-courtesy-cky-photo-alice-clancy
7-stefano-boeri-hanji-lighthouse-conceptual-drawing-2021-colored-felt-tip-pen-paper
09-tr-courtesy-cky-photo-alice-clancy
10-tr-courtesy-cky-photo-alice-clancy
11-tr-courtesy-cky-photo-alice-clancy

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}