2021 Praemium Imperiale Ödülü'nün Sahibi

Glenn Murcutt

Japan Art Association'ın her yıl verdiği Praemium Imperiale Mimarlık Ödülü'ne “zamanının ötesinde düşünen; kariyerini, anavatanı Avustralya'nın iklimi ve geleneğine dayanan mütevazı, çevreye duyarlı binalar yaratmaya adayan bir mimar" sözleriyle tanımlanan Avustralyalı mimar Glen Murcutt layık görüldü. Bu ödülü kazanan ilk Avustralyalı olan Murcutt, Praemium Imperiale ödülü kazanmanın Avustralya'daki mimarlık mesleği için önemli olduğunu, 85 yaşında olsa da çalışmaya devam etmesi için cesaretlendirdiğini söyledi.

Japan Art Association ödül açıklamasında mimarı şu sözlerle anlatıyor: “Aborjinlerin 'toprağa hafifçe dokunun' felsefesini benimseyen mimarisi, doğayla uyumlu şiirsel bir güzelliğe ve hafifliğe sahip. Bir yandan modernist mimarinin akılcılığını ve ekolojik bilgeliği de parlatıyor.

Personelsiz çalışmanın yanı sıra, bilgisayar olmadan çalışmayı önceleyerek elle çizmeyi tercih ediyor ve tasarım sorunlarına içgüdüsel çözümler buluyor. Söylediği gibi, o bir yaratıcı değil, her büyük yapının zaten orada olduğunu, ancak keşfedilmeyi beklediğini düşünen bir kaşif."

Geçen yıl Tod Williams ve Billie Tsien'e verilen Praemium Imperiale Mimarlık Ödülü'nün diğer kazananları arasında Zaha Hadid, Peter Zumthor, Henning Larsen, Paulo Mendes da Rocha, Steven Holl ve David Chipperfield gibi isimler yer alıyor. 1988'de "dünya kültürlerini ve sanatlarını geliştirmek ve tanıtmak" amacıyla kurulan küresel bir sanat ödülü olan Praemium Imperiale'de mimarlık kategorisinin yanı sıra resim, heykel, müzik ve tiyatro/ film kategorilerinde de ödül veriliyor. Her birine 140.000 $ ücretin yanı sıra bir referans mektubu ve madalya da veriliyor.  

Avustralya'nın iklimine ve geleneğine dayanan mütevazı, çevreye duyarlı binalar yaratan  Glenn Murcutt Londra'da doğmuş ve çocukluğunu Papua Yeni Gine'de geçirmiş. Mimarlık eğitimini Avustralya'da alarak 1969'da Sidney'de kurduğu stüdyosuyla kariyerine başlamış. Belrose'daki Douglas Murcutt House (1972), Arthur ve Yvonne Boyd Eğitim Merkezi (1999), Avustralya İslam Merkezi (2016) ve MPavilion (2019) gibi dikkat çeken birçok projeye imza atan mimar,  Pritzker Mimarlık Ödülü (2002) ve AIA Altın Madalyası’nı (2009) ödüllerinin de sahibi oldu.

Yeni Proje (71)
Yeni Proje (27)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}