Venedik Mimarlık Bienali'nde

Gelecekten Önce

Ukrayna, neredeyse on yıl sonra ilk kez Giardini Venedik Mimarlık Bienali'nde. Klostrofobik bir oda ve savaş savunma yapılarını örnek alan çimenli tümseklerden oluşan bir labirent, bu yılki Venedik Mimarlık Bienali'nde Ukrayna'nın pavyonunu oluşturuyor. Bu enstalasyonlar, Ukrayna Savaşı’ndan sığınak arayan insanların deneyimlerini yakalamaya çalışıyor .

Güvenlik algısı

Gelecekten Önce adlı pavyon, Venedik Mimarlık Bienali'nin iki alanında; Mimar Iryna Miroshnykova, Mimar Oleksii Petrov ve küratör Borys Filonenko tarafından tasarlandı. Küratörler, Arsenale'de bulunan sığınak benzeri oda ve Giardini'deki çimenli surların "Ukrayna toplumu için güvenlik duygularının simgesi" olduğunu söylüyor. "Pavyonumuzun amaçlarından biri, savaş zamanlarında neler hissettiğimizin, deneyimlediklerimizin anlık görüntüsünü almak" diyen Miroshnykova, her şeyin yeni bir güvenlik ve mekan algısıyla ilgili olduğunu ve bu deneyimi izleyicilerle paylaşmak istediğini söylüyor.

Ukrayna barikatlarını modelleyen Yılan Duvarı

Arsenale'deki enstalasyon, mevcut yüksek bir salonu alçak tavanlı penceresiz küçük bir alana dönüştürmüş. Kasıtlı olarak klostrofobik ve karanlık olan mekan, birçok Ukraynalı’nın şu anda barınak ve güvenlik bulmaya zorlandığı türden alanları taklit etmeyi amaçlıyor. Mimarlar, Kiev'de 10. yüzyıldan kalma bir tahkimat olan ve Rus işgalinin ilk günlerinde ordunun şehre doğru ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı Yılan Duvarı'nı model alan bir dizi çimenli höyük tasarlamış. 

Pavyonun yanı sıra Miroshnykova, Petrov ve Filonenko, etkinlik boyunca iki alanda gerçekleşecek olan halka açık bir etkinlik programı hazırladı. Mimarlık, sanat, sosyoloji, ekoloji, siyaset ve antropoloji alanlarında çalışan 30'dan fazla Ukraynalı, hem Ukrayna'daki savaşa hem de bu yılki Venedik Mimarlık Bienali'nin teması olan Geleceğin Laboratuvarı'na odaklanan seminerler verecek. Ukrayna Pavyonu, yalnızca geleceğe değil, aynı zamanda geleceğin inşası için gerekli güvenliği sağlayan geçmişin ve bugünün koşullarına da dikkatimizi çekmeyi teklif ediyor

Fotoğraflar: Sasha Kurmaz

Bunlar da ilginizi çekebilir:

ukraine-pavilion-venice-architecture-biennale-exhibition-installations_dezeen_1704_col_37

Arsenale'deki enstalasyon, mevcut yüksek bir salonu alçak tavanlı penceresiz küçük bir alana dönüştürmüş. Kasıtlı olarak klostrofobik ve karanlık olan mekan, birçok Ukraynalı’nın şu anda barınak ve güvenlik bulmaya zorlandığı türden alanları taklit etmeyi amaçlıyor.

ukraine-pavilion-venice-architecture-biennale-exhibition-installations_dezeen_1704_col_10
ukraine-pavilion-venice-architecture-biennale-exhibition-installations_dezeen_1704_col_12
ukraine-pavilion-venice-architecture-biennale-exhibition-installations_dezeen_1704_hero-1704x959

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}