James-Simon

Galerie RIBA Ödül Listesinde

Berlin'de Müze Adası'nda yer alan David Chipperfield Architects imzalı James-Simon-Galerie, RIBA 2021 International Awards for Excellence ile ödüllendirilen 16 projeden biri oldu

Friedrich August Stüler'in forum mimarisinin bir devamı olarak tasarlanan James- Simon-Galerie, Müze Adası'nın Kupfergraben kanalı ve Neues Müzesi'ni bütünleştiren yeni giriş binası olarak hizmet veriyor. 1999'da yapılan "Archaeological Promenade (arkeolojik gezinti yolu) ile birlikte yeni planlamalara da uyumlanacak biçimde tasarlanan yapı, Karl Friedrich Schinkel'e ait 'Neuer Packhof' yönetim binasının 1938 yılına kadar bulunduğu dar bir arazi şeridinde yer alıyor.

Spree Nehri kıyısında konumlanan ve dünyanın en önemli kültür merkezlerinden biri olan Müze Adası, Unesco Dünya Mirası olarak kabul ediliyor. Bergama Müzesi Friedrich Stuler imzasını taşıyan,  İkinci Dünya Savaşı'nda yıkılıp 2009'da David Chipperfield Architects'in yeniden inşa ettiği Neues Müzesi ve mimarisi Karl Friedrich Schinkel'e ait Altes Müzesi'ne ev sahipliği yapıyor.

Lustgarten, Schlossbrücke (Saray Köprüsü) ve Kupfergraben kanalını gezinti yoluyla birbirine bağlayan James-Simon- Galerie, çağdaş müze müdavimlerinin ihtiyaç duyduğu tüm tesisleri barındırıyor. Uzatılmış kaide ile alt revak arasına yerleştirilmiş üç geniş basamak, ziyaretçileri binaya yönlendiriyor.  Üst kata gelen ziyaretçiler, bilgi noktası, bilet gişeleri ve Bergama Müzesi'nin ana sergi katına doğrudan ulaştıran geniş bir fuayeye ulaşıyor. Binanın Kupfergraben kanalı boyunca uzanan büyük terasına açılan ana giriş fuayesinin alt katı, müze dükkanı, büyük bir vestiyer, tuvaletler ve kilitli dolapları barındırırken, bodrum katında ise geçici sergi alanları ve bir oditoryum yer alıyor. Kolonadları ve dış merdivenleriyle öncelikle var olan yapılı çevreye uygun bir anlatım dili hedeflenmiş. Galerinin kalker ve kumtaşından pürüzsüz cepheleri Müze Adası'nın zengin malzeme paletiyle uyum sağlarken, iç mekanlarda in-situ (yerinde dökme) beton hakim.

Denge ve dinginliğe sahip olduğu için ödüle değer bulduklarını belirten RIBA jürisi değerlendirme kriterlerini şu sözlerle açıklıyor: "Son derece hassas mimari ve politik alanla dürüst ve doğrudan ilişki kuran James-Simon-Galerie'nin mimari dili, müzelerin anıtsal neoklasik mimarisine katı veya otoriter bir dile başvurmadan karşılık veriyor. Detaylandırmanın indirgeyici doğası anlatımı tazelerken, beyazlığı ve narinliğiyle sahneyi aydınlatan sütunlu unsurlar korunaklı rotalar ve seyir noktaları sağlıyor."  

Fotoğraflar: Simon Menges

New Project - 2021-06-03T081259.839

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}