Vinh'de MIA Design Studio tasarımı

Ekolojik Bir Park

Vietnamlı bir mimarlık, peyzaj ve tasarım ofisi olan, ekolojk tasarıma odaklanan MIA Design Studio; Vinh kentinde peyzajla bütünleşerek neredeyse "görünmez" olan bir park tasarladı. Mimari ve peyzajın düşünceli bir şekilde birleştirilmesiyle bu proje, topluma ve kentsel çevreye gerçekten anlamlı bir şekilde hizmet eden eşsiz bir alan sunuyor.

MIA Design Studio tanıtım metninde projenin yaklaşımını ve sürecini şöyle anlatıyor: "Profesyonel yolculuğumuz sırasında benzersiz ve yetenekli yatırımcılarla etkileşim kurma şansına sahip olduk; Vinh'deki Park buna çarpıcı bir örnek teşkil ediyor. Bu projenin yatırımcısı doğaya ve yeşilliğe karşı derin bir sevgi besliyor. Sonuç olarak bu çabayı doğal ve yemyeşil peyzajın ayrılmaz bir parçası haline getirme fırsatını yakalamış olduk.

The Park projesinde temel misyonumuz, bir yapı inşa etmenin çok ötesinde; mimari ve doğanın zarif bir birleşimini yaratmaktı. Şunu sorduk: 'Bir kamu hizmeti tesisinin karmaşık işlevlerini kentsel bir ortamda uyumlu bir şekilde nasıl harmanlayabilir, ana trafik akşına kusursuz bir şekilde entegre edilmiş ferah, doğal bir ortam yaratarak yapıyı neredeyse 'görünmez' hale getirebiliriz?'  

İlhamını peyzajdan alıyor

Tasarım süreci mevcut peyzajdan ilham alarak başladı. Fonksiyonel alanları özenle genişlettik ve manzarayı göle doğru uzattık. Parkın düzeni, mimari blokların birbirleriyle iletişim içinde olduğu, incelikli bir etkileşimi teşvik edecek biçimde titizlikle hazırlandık. Ayrıca yamaç bahçeleri tasarlarken zirvede açık alanlar oluşturarak, bu tropikal mimari yaratım için havadar ve doğal olarak aydınlatılmış bir ortam sağlamaya özen gösterdik.

Fener benzeri yapılar

The Park'ın mimari cephesi, karmaşık detaylara odaklanılarak titizlikle tasarlanmıştır. Bu oyma açıklıklar, binanın estetiğini artıran belirgin özellikler olarak işlev görüyor; göl yüzeyindeki parıldayan yansımayla birleştiğinde büyüleyici bir gece yaratan fener benzeri yapılara dönüşüyor. Bu yöntem, gece aydınlatması sorununu ele alarak gündüz saatlerinde güneş ışığının üçte ikisine kadar olan parlamayı önemli ölçüde azaltıyor. 

Vinh'deki Park, bir inşaat projesinden çok daha fazlası; doğayla güzel bir şekilde bir arada var olan sanatsal bir mimari eser. Mimari ve peyzajın düşünceli bir şekilde birleştirilmesiyle bu proje, topluma ve kentsel çevreye gerçekten anlamlı bir şekilde hizmet eden eşsiz bir alan sunuyor."

Mia Design Studio kimdir?

Konaklama ve konut projelerinde uzmanlaşmış olan mimarlık, iç mekan ve peyzaj tasarımı ofisi olan MIA Design Studio, 2003 yılında Vietnam'ın Ho Chi Minh şehrinde kurulmuş. Modernist harekete inanan ve ekolojik tasarım fikrini önemseyen mimar ve tasarımcılardan oluşan ekip; malzeme, enerji ve geliştirme alanı kullanımında verimlilik ve ölçülülük yoluyla binaların olumsuz çevresel etkilerini en aza indirmeyi amaçlıyor.

Fotoğraflar: Trieu Chien

the-park-mia-design-studio_1

Modernist harekete inanan ve ekolojik tasarım fikrini önemseyen mimar ve tasarımcılardan oluşan ekip; malzeme, enerji ve geliştirme alanı kullanımında verimlilik ve ölçülülük yoluyla binaların olumsuz çevresel etkilerini en aza indirmeyi amaçlıyor.

the-park-mia-design-studio_19
the-park-mia-design-studio_16
the-park-mia-design-studio_13
the-park-mia-design-studio_12
the-park-mia-design-studio_7
the-park-mia-design-studio_3
Layout+plan

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}