Côte d'Azur'da Yeniden Açılan

E-1027 Villası

Eileen Gray'in Fransa'nın güneyinde yer alan modernist evi E-1027 ve ona komşu Le Corbusier'in tatil evi Cabanon, beş yıllık bir yenileme sürecinin ardından yeniden açıldı. Fransa'nın güney kıyısında 1929 yılında gerçekleştirilen çığır açıcı modernist ev, Association Cap Moderne'in yenileme projesiyle özgün haline kavuşmuş oldu.

Monako'ya bakan Roquebrune-Cap-Martin köyünde bulunan ev, rehberli turlarla artık ziyarete açık. Ortaya çıkan eser, Eileen Gray'in dehasını gözler önüne seriyor ve hemen yanında bulunan Le Corbusier'in beklenmeyecek derecede alçakgönüllü olan binalarıyla dinamik bir tezat oluşturuyor. Modern mimarinin en önemli evlerinden biri olan E-1027 Villası, İrlandalı mimar Eileen Gray'in tasarladığı ilk büyük mimari projeydi.

O sırada Gray'in sevgilisi olan Rumen mimar Jean Badovici ile birlikte tasarlanan

evin adında da Gray ve Badovici adlarına bir gönderme var:  E harfi Eileen'i temsil ediyor; çiftin baş harflerinin ( J, B ve G) alfabetik konumları 10, 2 ve 7 ile gösterilmiş. Çift, ev tamamlandıktan kısa bir süre sonra ayrılmış ama Badovici içinde yaşamaya devam etmiş.

Ev 1990'larda bakımsız hale gelince Fransız devlet kurumu Conservatoire du Littoral tarafından satın alınmış. Claudia Devaux, Renaud Barrès, Burkhardt Rukschcio ve Philippe Deliau liderliğindeki bir ekip, evi "Eileen Gray'in hayal edip gerçekleştirdiği şeye mümkün olduğunca yakın" haliyle yeniden yaratmak üzere restorasyonu gerçekleştirmiş.

Restorasyonun büyük bir kısmını, deniz havasından zarar gören beton yapının kapsamlı bir şekilde güçlendirilmesi ve onarılması oluşturmuş. Binanın onarılmasının yanı sıra, evin yerleşik ve bağımsız mobilyaları da orijinal malzeme ve yöntemler kullanılarak yeniden yaratılmış.  Evin ofis mekanında bulunan nikel kaplı çelik borulardan bir yazı masası da bunlardan biri. Burkhardt Rukschcio ve Renaud Barrès bu yazı masasını Dublin'deki National Museum'da sergilenen tek bir fotoğrafa dayanarak yeniden üretmiş.

E-1027'nin yanı sıra, evin yanında konumlanan, Le Corbusier tasarımı beş tatil evi de yeniden açılmış. Le Corbusier'nin 1951 yılında inşa ettiği Cabanon adlı bu "küçük kabinler", UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Bina dışarıdan kütük ev gibi görünüyor, ancak içeride prefabrik parçalardan oluşan modüler bir tasarıma sahip. Le Corbusier, 1965'te 77 yaşında ölene kadar her Ağustos'ta bu kulübede kalıp E-1027'nin altındaki plajda yüzüyormuş.

Fotoğraflar: Manuel Bougot

Yeni Proje (27)
Yeni Proje (41)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}