Danimarka’dan on yaratıcı tasarımcı ve stüdyosu, Mindcraft Project'in dijital sergisinde buluştu.

Deneysel Danimarka Tasarımı

Kopenhag Tasarım Ajansı liderliğinde yürütülen platformda, zanaatkarlık ve malzeme bilgisiyle harmanlanmış ileri görüşlü ve kavramsal tasarım yaklaşımlarını sergileniyor.

Sergilenen işler arasında yer alan Stine Mikkelsen'in In-tangibles'ı (2021), öğütülmüş taş ve doğal balık yapıştırıcısından elde edilen üç el yapımı parçadan oluşuyor ve nesnelerin günlük yaşamlarımızda sahip olabileceği duygusal rezonansları araştırıyor. Nesnelerin şekilleri, Mikkelsen'in kendi ailesine ait anılardan ilham alıyor: Şekerlik, broş ve bir kızak zili.

Mimar ve tasarımcı Else-Rikke Bruun'un tasarladığı çarpıcı mavi Textile Cover (2021) da esnek bir "mekansal mobilya parçası" olarak tanımlanıyor. Geleneksel tekstil dokumadan ilham alan huş ağacı kontrplak, CNC freze teknolojisi kullanılarak işlenmiş ve kontrplak şeritler, vidalara veya yapıştırıcıya gerek kalmadan dalgalı bir düzende birbirine geçirilmiş.

Kopenhag merkezli 3B baskı stüdyosu 91-92'nin deniz canlılarının akışkan formlarından esinlenerek, geri dönüştürülmüş PETG veya PET malzeme kullanılarak yaptığı objeler (Ctenophora Vase, Echinoidea Bowl, Morning Dip Side Table, tümü 2021) de dijital sergide. Seri, yerel olarak kaynak sağlayan, malzeme atığını kullanan ve enerji tüketimini azaltan daha sürdürülebilir bir üretim modelinde 3D baskının rolüne yönelik devam eden araştırmanın bir parçasını oluşturuyor. Sergide yer alan diğer tasarımcılar arasında: Archival Studies, Bahraini-Danish, Frederik Nystrup-Larsen & Oliver Sundqvist, Kasper Kjeldgaard, Mette Schelde, Rasmus Fenhann ve Stine Bidstrup yer alıyor.

The Mindcraft Project'in eş direktörleri Anders Kongskov ve Kristian Kastoft, "Bu kritik zamanlarda yeni çözümler bulmaya acil ihtiyaç var" diyor. "Sanatsal ve deneysel tasarım uygulamalarının toplumda temel araştırma işlevi gördüğüne, yeni düşünme, yapma, tüketme ve yaşama biçimlerine ilham verdiğine inanıyoruz."

 

Fotoğraflar: Anders Sune Berg

mindcraftproject.com

mindcraftproject_2

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}