Süha Özkan seçimiyle

Cumhuriyetin Mimarları

Cumhuriyet ilkelerini büyük içtenlikle benimsemiş bir marka olan Yıldız Entegre, cumhuriyetin 100. yılında, mimari alanda önemli izler bırakacak ‘‘Cumhuriyetin Mimarları’’ adlı eseri sektöre ve Türkiye’ye kazandırdı. Prof. Dr. Suha Özkan’ın danışmanlığında geçtiğimiz yüzyıl içerisindeki nitelikli mimari üretimlerin bir araya getirildiği “Cumhuriyetin Mimarları” adlı kaynakça kitabın lansmanında, mimarlık dünyasının duayenlerini biraraya getirdi. 

Cumhuriyetin Mimarları kitabı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına damga vuran 100 mimarın özgün tasarımlarıyla hayat bulmuş yapıları, kitapları ve bu alanda alınan ödülleri inceleyerek değerli bir seçki sunuyor. Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar hafızalarda iz bırakan yapılar ve mimarlarından oluşan eser, Yıldız Entegre tarafından tasarım ve mimarlık dünyasına karşı duyulan sorumluluğun bir simgesi olarak hazırlandı ve Cumhuriyet’in 100. yılına ithaf edildi.

Danışmanlığını Prof. Dr Suha Özkan Yaptı

Prof. Dr. Suha Özkan’ın danışmanlığında hazırlanan ‘‘Cumhuriyetin Mimarları’’ kitabının lansmanı, 12 Aralık akşamı Pera Palas Otel’de gerçekleşti. Lansmana, kitapta yer alan ve çalışmalarına devam eden mimarların yanı sıra hayatını kaybetmiş mimarların aileleri ile seçkin davetliler katıldı. Lansman, moderatörlüğünü Yekta Kopan’ın üstlendiği; Prof. Dr. Suha Özkan, kitapta biyografilerine ve eserlerine yer verilen duayen mimar Doğan Tekeli ve uluslararası çapta ödüllere sahip en genç kadın mimarlardan Melike Altınışık söyleşisi ile başladı.

Melike Alkan'ın Açıklamaları

Yıldız Entegre Pazarlama ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Melike Alkan lansmanda yaptığı konuşmada, “133 yıllık geçmişimiz boyunca ardımızda hep anlamlı izler bırakmak istedik. Kimi zaman kurduğumuz, istihdam sağladığımız fabrikalarla kimi zamansa ‘ağacın izinde’ yaklaşımıyla doğa ve insanı buluşturduğumuz çalışmalarla bunu başardık. Oluşturduğumuz ekonomik ve toplumsal değerle her zaman büyük gurur duyduk. Bu kez de çok değerli yol arkadaşlarımız olan mimarlar için hazırladığımız ‘Cumhuriyetin Mimarları’ kitabıyla arkamızda anlamlı bir iz daha bırakıyoruz. Cumhuriyet döneminin önemli kilometre taşlarını oluşturan, bu disiplinde çok değerli eserler vermiş mimarları bir araya getiren, bu zengin deneyim ve birikimi gelecek nesil mimarlara aktaracak bu eseri, Cumhuriyetimizin 100. yılına ithaf ediyoruz.” dedi.

Yıldız Entegre’ye tüm desteklerinden dolayı teşekkür eden Mimar Suha Özkan da “Kitabı hazırlama sürecinde doğrudan doğruya cumhuriyet döneminde ürün veren mimarları listeledik. Listeyi tam 100’de tuttuk. Seçki yapmak büyük sorumluluk gerektiren bir iş. Türkiye’de ilk seçki cumhuriyetin 50. yılı için, ardından Atatürk’ün 100. doğum yılı için yapıldı. Günümüzde ise cumhuriyetin 100. yılında mimarlık antolojisi yapma konusunda sorumluluk alan firma Yıldız Entegre oldu. Bu projeyi başından beri büyük bir titizlik ve özenle takip edip sahiplendikleri için Yıldız Entegre ekibine ayrıca teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

KAPAK_657x571 px

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}