Kengo Kuma yorumuyla

Casa Batlló Merdivenleri ve Atriyum

Casa Batlló; ışığı, gölgesi, gökyüzü ve denizin renkleriyle Akdeniz'e bir saygı duruşu niteliğinde. Merkezi avlu, tüm Akdeniz ışığını yakalar ve hangi noktada olursa olsun evin tüm köşelerine dikey olarak dağıtır. Dikey hareketinde ışığın dozunu ayarlayarak, daha koyudan daha açık maviye geçişlerinde renklerin pigmentlerinin değerini korumasını sağlar. 

Casa batllo Gaudi ne demek?

Kengo Kuma&Associates  bu projede  ışığı dahiyane biçimde kullanarak, "Casa Batlló'nun inanılmaz süslemelerine, detaylarına, işçiliğine ve sembolik göndermelerine duyulan hayranlıktan bağımsız olarak, her bir ziyaretçinin bu tür nitelikleri takdir ederek ayrıldığından emin olmak istedik" diyen mimari ekip, bunu soyut bir şekilde yapmak istediğini ekliyor: "Evin renklerinden, malzemelerinden ve tarihsel boyutundan arınmış bu soyutlama sayesinde, ışık kavramını dikkatimiz dağılmadan ve nostalji olmadan konuşuyoruz." 

Casa Batlló'nun her bir ziyaretçisinin içinden geçmesi gereken mevcut bir acil çıkış merdiveni için iç mekanı tasavvur etmek, üstesinden gelinmesi çok zor bir zorluk olmuş mimarlar için. "Bu merdivenin dikey gelişimini, hem evi yukarıdan aşağıya delen hem de ziyaretin ana akışlarını düzenleyen merkezi verandanın varlığıyla ilişkilendirerek, aralarında bir diyalog kurma olasılığını gördük" diyen mimarlar, merdiven için tasarladıkları bu alan ile Casa Batlló'nun verandası arasında karşılıklı yansıma ve diyalog kurgulamış. 

Doğal ışık için neredeyse hiç açıklığı olmayan kapalı bir kutudaki ışık hakkında nasıl konuşulur? Alüminyum zincir perdeler giymiş bu mekânı, titiz malzeme kullanımıyla balık ağları gibi ışığı yakalayan, onu tüm farklı şekillerde sunan  parlaklıklar, silüetler, gölgeler yaratmışlar: "Böylece başka bir malzeme kullanımından kaçınarak ve bunlarla birlikte hayal ettik. Perdeler, kutunun ve merdiveninin varlığını siliyor ve böylece ışıktan ve sadece ışıktan bahsetmeyi başarıyoruz." 

Alüminyumun farklı tonları, çatıda daha parlaktan başlayıp bodrumdaki eski kömür mahzeninin derinliklerine ulaşıldığında siyaha dönene kadar yavaş yavaş kararıyor. Verandada renk kullanımını anımsatan bu hafif tonlamayla, sözsüz yeni dilbilgisi, tüm rota boyunca gelişen bir hikaye anlatıyor. Gökten yere, ışıktan gölgeye çatıdan başlayıp bodrumda biten bir hikaye bu; her şey, evin doğasında var olan yeni bir gramer gibi sadece ışıkla anlatılıyor.  Gaudi'nin Casa Batlló projesi Akdeniz ışığına bir saygı duruşuysa, Kengo Kuma'nın projesi de  Casa Batlló'daki ışık kullanımına bir saygı duruşu niteliğinde.

Casa batllo mimarı kim?

Casa Batlló, ünlü Katalan modernizminin önde gelen temsilcisi Antoni Gaudí tarafından tasarlanmıştır. Bu bina, Barselona, İspanya'da bulunur ve Gaudí'nin özgün ve sıradışı mimari tarzının güzel bir örneğidir. Casa Batlló, Gaudí'nin diğer eserleri gibi organik formlar, renkli seramikler ve doğal elementlerle süslenmiştir.

Fotoğraflar : Imagen Subliminal (Miguel de Guzmán + Rocío Romero)

https://vimeo.com/593422774

Bunlarda ilginizi çekebilir

Bambu Ağacı

Ceviz Ağacı

Haber_CasaBattlo_KengoKuma

Verandada renk kullanımını anımsatan bu hafif tonlamayla, sözsüz yeni dilbilgisi, tüm rota boyunca gelişen bir hikaye anlatıyor. Çatıdan başlayıp bodrumda biten, gökten yere, ışıktan gölgeye... ve her şey, evin doğasında var olan yeni bir gramer gibi sadece ışıkla anlatılıyor.  

Haber_CasaBattlo_KengoKuma2
Haber_CasaBattlo_KengoKuma3
Haber_CasaBattlo_KengoKuma4
Haber_CasaBattlo_KengoKuma5
Haber_CasaBattlo_KengoKuma6
diagramas
seccion-1
plantas

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}