Fransız bağında Niemeyer imzalı

Cam Duvarlı Pavyon

Oscar Niemeyer'in tasarladığı bir pavyon, ölümünden on iki yıl sonra Fransa'nın güneyinde yer alan Château La Coste bağında açıldı. Niemeyer'in 2010 yılında 104 yaşındaki ölümünden iki yıl önce tasarladığı kavisli beyaz köşk, manzaranın içine rahatça oturmak için yaratılmış.  

Projenin Tasarımı Bir Hârika

Projeyi tasarlarken "Konum çok güzel ve hoş, huzurlu bir ortam sunuyor" diyen Niemeyer, pavyonun tasarımı hakkında "bitki örtüsünün yanı sıra manzaraya da uyarlanmış hafif bir yapı olmak zorundaydı. Bu ortamdaki bir yapıda ve etrafta dolaşmak ayrı bir keyif olacak" diye ekliyordu. Üzüm bağlarıyla çevrili pavyon, cam duvarlı bir galeri alanı ve silindirik bir oditoryum olmak üzere iki farklı unsurdan oluşuyor. Köşkün yanında bir havuz da pavyonun formunu yansıtacak şekilde tasarlanmış. 

Organik, kavisli mimarisiyle pavyon, Niemeyer'in kendine özgü tarzını yansıtıyor ve çevredeki sarmaşıklar ve inişli çıkışlı Provençal tepelerle mükemmel bir uyum içinde. Çarpıcı cam cephe, binanın içinden yayılan bağ izlenimi verirken, girişteki sığ havuz, ışık ve yansıma etkileşimini en güzel şekilde yakalıyor. Kapalı bir oditoryumun yanında, her taraftan cam duvarlarla çevrili. 380 metrekarelik galeri alanı, çevredeki üzüm bağlarının tüm manzarasını kucaklıyor. Bunun yanında 140 metrekarelik tamamen kapalı oditoryum 80 kişilik oturma kapasitesine sahip.  

Niemeyer ve Fransa

Niemeyer'in Fransa ile uzun ve sadık bir ilişkisi vardı. Brezilya askeri diktatörlüğü sırasında Paris'e sürgüne gitti ve Boulevard Raspail'de yaşadı. Rio de Janeiro'ya döndükten sonra bile, her zaman memleketinden Paris'e gitmek için ayrılacağını söyleyen Niemeyer yaşamı boyunca Fransa'da birkaç proje geliştirdi. Bunların arasında Komünist Parti Genel Merkezi, L'Humanité gazetesi Genel Merkezi, Le Havre'deki Kültür Merkezi, Bobigny'deki İşçi Konseyi Binası ve St Tropez'de özel bir ev var. 

Pritzker Mimarlık Ödüllü Niemeyer, 20. yüzyılın en ünlü mimarlarından biri. En çok Brezilya'nın başkenti Brasília'nın yanı sıra New York'taki Birleşmiş Milletler genel merkezini tasarlamasıyla tanınıyor. Pavyon, Niemeyer'in yaklaşık 20 yıl yaşadığı Fransa'da tasarladığı sayısız binadan biri. 

Fotoğraflar: Stéphane Aboudaram / We Are Content(s)

oscar-niemeyer-1

Organik, kavisli mimarisiyle pavyon, Niemeyer'in kendine özgü tarzını yansıtıyor ve çevredeki sarmaşıklar ve inişli çıkışlı Provençal tepelerle mükemmel bir uyum içinde. Çarpıcı cam cephe, binanın içinden yayılan bağ izlenimi verirken, girişteki sığ havuz, ışık ve yansıma etkileşimini en güzel şekilde yakalıyor.

oscar-niemeyer-2
oscar-niemeyer-3
oscar-niemeyer-4jpg
oscar-niemeyer-5
oscar-niemeyer-6

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}