CookFox Architects'ten

Bruce Springsteen Müzesi

ABD'li mimarlık ofisi CookFox Architects, New Jersey'de Amerikalı müzisyen Bruce Springsteen'e adanmış bir müze tasarladı. Halen arşivlerinin korunduğu Monmouth Üniversitesi'nde yapılması planlanan ve Bruce Springsteen Arşivleri ve Amerikan Müzik Merkezi (BSACAM) olarak adlandırılan müze, "Amerikan müziğinin geniş tarihi içinde Bruce Springsteen'in yaşamına, mirasına ve sanatına adanacak."

Müzik hikayeleri anlatan müze

Bu müzede, Springsteen'in Amerikan müziği tarihiyle iç içe geçmiş kariyerinden önemli anları sergileyen galeri alanlarının yanı sıra, bir performans tiyatrosu da yer alacak. CookFox Architects, binanın tasarımında New Jersey'in endüstriyel geçmişinden ve Springsteen'in "hikaye anlatımından" da yararlanmış. 

Alanda binanın girişine ve iki kat yüksekliğindeki giriş salonuna giden ahşap bir yürüyüş yolu bulunacak. Performans tiyatrosu ve galeriler her iki uçta yer alacak, ek galeriler ise alt katta yer alacak. Springsteen'in arşivleri ikinci katta yer alacak. Arşiv koleksiyonunda vinil plaklar, tekstil ürünleri, DVD'ler, promosyon malzemeleri ve Springsteen ile ilgili daha fazlasını kapsayan 47 ülkeden yaklaşık 35.000 öğe yer alıyor. Koleksiyon "hem amatör hem de ciddi müzik akademisyenlerinin erişimine açık" olacak.

Endüstriyel geçmişe saygı

New Jersey'in endüstriyel geçmişinden ve kıyı şeridinden ilham alan projede tiyatro, üniversite kampüsüne doğru doğru bakan camla kaplı ön cephede yer alıyor. Hava koşullarına dayanıklı çelik plakalar dış cepheyi kaplarken, kimi plakalar farklı derecelerde döndürülerek alttaki cam cephenin ortaya çıkması sağlanıyor. Projede tavanda ve destek kolonlarında olmak üzere bir kısmı açıkta bırakılan masif ahşap bir yapı kullanılması planlanıyor. CookFox Architects, yerel biyolojik çeşitliliği iyileştirmek ve yağmurun sele dönüşmesini önlemek amacıyla peyzaj mimarları LaGuardia Design Group ile birlikte çalışarak yerel bitkilendirmeyi güçlendirmeyi hedefliyor. 

Hem bina hem de çevredeki manzara New Jersey'in kıyı ortamından ilham alıyor. Mimarlar BSACAM'ın 2026 yılında tamamlanması beklenen bu projeyi: "New Jersey'in endüstriyel altyapısından ilham alan, hava koşullarına dayanıklı çelik kütle; hem kıyı bölgesini karakterize eden köprüleri hem de ahşap kaldırımları anımsatan, yerli bitkilerle dolu dalgali bir çayırın üzerinde sörf yapıyor." sözleriyle tarif ediyor.  

İmajlar:  CookFox Architects

bruce-springsteen-archives-center-for-american-music-new-jersey-cookfox-architects_dezeen_2364_col_0-1704x1136

CookFox Architects, binanın tasarımında New Jersey'in endüstriyel geçmişinden ve Springsteen'in "hikaye anlatımından" da yararlanmış.

bruce-springsteen-archives-center-for-american-music-new-jersey-cookfox-architects_dezeen_2364_hero-1704x959
bruce-springsteen-archives-center-for-american-music-new-jersey-cookfox-architects_dezeen_2364_col_3-1704x852
bruce-springsteen-archives-center-for-american-music-new-jersey-cookfox-architects_dezeen_2364_col_2-1704x852
bruce-springsteen-archives-center-for-american-music-new-jersey-cookfox-architects_dezeen_2364_col_1-1704x1108

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}