Arıların göl kıyısındaki evi

Beezantium

İngiliz mimarlık firması Invisible Studio, Somerset kırsalındaki The Newt otelinin arazisi içinde yer alan gölün kıyısında balarılarına özel bir yapı olan Beezantium'u tasarladı. Duvarlarına yerleştirilmiş kovanlarıyla bir arı kolonisine ev sahipliği yapan Beezantium, otel misafirleri ve ziyaretçileri için de bir sergi alanı olarak hizmet veriyor.

Invisible Studio kurucusu Piers Taylor, burayı "manzara içinde bir çılgınlık" olarak tasarladığını söylerken, yüzyıllardır İngiliz manzara bahçelerinde kurulan tuhaf pavyonlara da gönderme yapıyor. Oval pencereler açılmış, bakır kiremitlerle kaplı kıvrımlı çatı örtüsü gibi özellikleriyle heykelsi bir tasarım çizgisine sahip. Duvarlarının arıların girebileceği doğal aralıklar yaratan büyük meşe panellerle kaplanması gibi tüm detaylar, binanın pratik işlevine uyacak şekilde düşünülmüş. Arıların içeri girip çıkmasını kolaylaştırmak için ayrıca binanın strüktürüne bir bakır boru sistemi de yerleştirilmiş.

Duyusal, dünya dışı bir deneyim sağlamak için tasarlanan Beezantium, bir keyif mekanı olmanı ötesinde, duvarların dış kısımlarına yerleştirilen gözlem kovanlarıyla arıların barınabilmesi için tasarlanmış amaca yönelik bir bina. Şehirlerde habitat kaybı,kirlilik ve böcek ilaçlarının kullanılması  olumsuz bir etki yaratarak arı popülasyonlarının azalmasına neden olurken, kırsal alanda konumlanan bu yapı, arılar için ideal bir kovan oluşturuyor. Orman içinde yürüyüş yaptıktan sonra suyun kenarında, göl manzarasını kucaklayan bu ahşap ve bakır yapının içine adım atan ziyaretçiler, içeride arı kolonilerinin bal yapışını cam paravanların arkasından izleyebiliyor. Uzaktan küçük görünen ama içeri girince büyüklük algısı yaratan sürprizli bir mekan yaratılmak istenmiş.

Invisible Studio iç mekan ve sergi tasarımında Hollandalı tasarım ajansı Kossmanndejong ile çalışmış. Duvarlardaki arı kovanı ile odanın ortasında kalan geniş alanda altıgen eğitim panelleri ve geniş bir oturma bölmesi içeren etkileşimli bir vitrin yaratılmış. Sesli rehber, Beezantium içinde dolaşırken arıların yaşam döngüsü ve diğer canlılarla ilişkisi konusunda bilgi veriyor. Sergi birimlerinin sarı tonları, bal rengi cilalı meşe latalarla kaplı duvarları tamamlıyor. Tavandaki bir tavan penceresi ve büyük cumbalı pencere sayesinde mekan, gün ışığından bolca yararlanabiliyor.

Fotoğraflar: Jim Stephenson

Yeni Proje - 2021-10-04T104011.905
Yeni Proje (27)

Yorum Yaz

{{user.tamisim}} {{user.tamisim}}